Olej z pestek malin. Naturalny filtr UV!

Podziel się wiedzą!

alina zwyczajna jest krzewem owocowym osiągającym zwykle około 1,5-2 m wysokości. Jej pędy są pokryte szczelinowatymi kolcami. Roślina ta kwitnie od maja do czerwca, a jej srebrzystoszare kwiaty chętnie oblatywane są przez pszczoły. Owoce dojrzewają w drugiej dekadzie lipca i owocują do późnej jesieni. Niepozorne owoce są złożone z małych pestkowców z ziarenkiem w środku. To właśnie z tych ziaren, a właściwie pestek otrzymuje się, za pomocą tłoczenia na zimno -olej nierafinowany.

Stanowi on bogate i niezastąpione źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega 3 oraz omega 6). Zawarte w oleju z pestek malin kwasy tłuszczowe – linolowy i linolenowy – należą do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które należy dostarczać organizmowi, zarówno wewnętrznie (dieta oparta na oleju lnianym, rybach, orzechach, produktach bogatych w kwasy omega 3 i omega 6), jak i zewnętrznie (np. stosując wspomniany olej). 

Ponadto, ten produkt zawiera wysoki poziom karotenoidów, alfa i gamma tokoferolu oraz kwasu elagowego o właściwościach przeciwrakowych. Działa przeciwalergicznie, nawilżająco, przeciwzapalnie. Olej z pestek malin, to niezwykle bogate źródło składników odżywczych, które zbawiennie wpływają na poprawę stanu zniszczonych włosów, skóry i paznokci, pobudzają regenerację skóry, wspomagają gojenie się ran oraz działają przeciwzaskórnikowo. Olej stanowi zasobną, spożywczą skarbnicę wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz związków antyutleniających, z których warto wymienić tokoferole, fitosterole oraz bioflawonoidy. 

Właściwości kosmetyczne:

  • idealny dla skóry suchej ze skłonnością do podrażnień i dojrzałej. Poprawia miękkość i gładkość skóry przy jednoczesnym zmniejszeniu utraty wody przez naskórek,
  • podczas stosowania zwiększa się produkcja kolagenu oraz elastyny i tym samym wygładzają się zmarszczki,
  • zapewnia skórze ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Naturalny filtr 28-50 SPF,
  • chroni skórę przed utratą wody,
  • stosowany na skórę dobrze się wchłania. Może być on również stosowany jako dodatek do kosmetyków,
  • olej z malin to zastrzyk witamina C,
  • uzupełnia wszelkie niedobory witamin z grupy B, jak B1, B2, B6 oraz kwasu foliowego,
  • wyrównuje koloryt skóry i niweluje niewielkie przebarwienia,
  • pomaga w zwalczaniu objawów egzemy, łuszczycy i AZS,
  • witamina E, jako silny antyoksydant, wspomaga zachowanie młodego wyglądu, chroniąc komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dlatego też w kosmetyce często zwana jest witaminą młodości.

Olejek z pestek malin jest idealny dla różnych typów skóry: normalnej, wrażliwej, dojrzałej, trądzikowej, tłustej oraz mieszanej.

Sposób użycia:

Olejek ten należy aplikować bezpośrednio w niewielkich ilościach (kilka kropli), delikatnie rozcierając go na wilgotnej skórze. Co ciekawe, olej z pestek malin dobrze się wchłania i nie pozostawia uczucia tłustej skóry po zastosowaniu. Podczas letniego sezonu powinien znaleźć się w każdej kosmetyczce. ✴︎

Autor: Aneta Szarek

Podziel się wiedzą!