Olej rycynowy dla zdrowia i urody

Podziel się wiedzą!

Olej rycynowy kojarzony jest przede wszystkim z właściwościami przeczyszczającymi, ale ma ogromny wachlarz zastosowań. Można go kupić w aptece już za kilka złotych. Choć samą rycynę znamy od wieków, to nadal nie wszyscy zdają sobie sprawę z jej bogatych właściwości.

Co ciekawe, olej można stosować nie tylko zewnętrznie ale również wewnętrznie. Olejek rycynowy to oleista ciecz pozyskiwana z nasion Rącznika pospolitego, który rośnie dziko na nieużytkach tropikalnych regionów. Szaro-brązowe nasiona zawierają silnie trujący ricin, który po obróbce traci toksyczne właściwości, a zawiera już tylko glicerydy kwasowe. Uprawiany na całym świecie, głównie w celach ozdobnych, często jest widywany w przydomowych ogródkach. Roślina ta jest hodowana na szeroką skalę, a zastosowanie znalazła w produkcji biodiesla. Co ciekawe, firma „Castrol” wywodzi swoją nazwę właśnie od olejku rycynowego.

Olej rycynowy ma opinie środka przeczyszczającego. Pobudza i działa drażniąco na błonę śluzową jelita co z kolei wzmaga perystaltykę i w konsekwencji wywołuje efekt przeczyszczający. Dodatkowo olej rycynowy zmniejsza wchłanianie wody z jelita, co także przyspiesza wypróżnienie. Efektu przeczyszczającego możemy spodziewać się już po upływie 3 godzin od zażycia. Należy jednak pamiętać, iż jest to środek doraźny, a nie długoterminowa metoda leczenia zaparć .Stosując olejek rycynowy jako środek przeczyszczający musimy trzymać się zaleceń w dawkowaniu. 

Olej rycynowy – właściwości lecznicze

Edgar Cayce (śpiący prorok) w swoich przekazach odkrył większe możliwości jego stosowania, zwłaszcza w leczeniu narządów wewnętrznych. Stosując zewnętrznie w formie okładów z oleju rycynowego, pobudza on mechanizmy obronne organizmu, poprawia krążenie i pomaga odbudować homeostazę w organizmie (równowagę między komórkami). 

Zalecane są okłady w następujących przypadłościach:

• różnego rodzaju cystach, guzach;

• bólach brzucha;

• krwiakach otrzewnej;

• hemoroidach oraz problemach z odbytem, np. pęknięciach;

• w chorobach „kobiecych”; 

• w chorobach skórnych;

• przy urazach szyi oraz kręgosłupa;

• okłady można stosować również przy gorączce;

  • wrzodach trawiennych, nieżytach żołądka, zapaleniach pęcherzyka żółciowego.

Olej rycynowy w kosmetyce
Olejek rycynowy doskonale nadaje się na brwi i rzęsy. Zaleca się nakładać olejek rycynowy na rzęsy za pomocą czystej szczoteczki po zużytym tuszu do rzęs. Należy jednak uważać z ilością preparatu, ponieważ może się dostać do oczu i spowodować ich przekrwienie oraz łzawienie. Kierujemy się zasadą umiaru także podczas wcierania olejku w brwi. Efektem kuracji są ciemniejsze, dłuższe i grubsze brwi oraz rzęsy. Jest on również pomocny jako środek zapobiegający powstawaniu jęczmienia.

Olejek rycynowy na włosy
Olejek rycynowy ma bardzo ciężką konsystencją, w związku z tym najlepiej sprawdza się jako jeden ze składników maski na włosy. Można go zmieszać z oliwką do włosów lub naftą kosmetyczną. Olejek rycynowy możemy wsmarować, np. w końcówki włosów, które zazwyczaj wymagają większego nawilżenia niż włosy u nasady. Olej rycynowy można też połączyć z żółtkami jajek i naftą kosmetyczną w celu stworzenia regeneracyjnej maski. Można ją aplikować na całą długość włosów.

Do mycia twarzy – zamiast detergentów.
Olej sprawdzi się też do oczyszczania twarzy. Można nim myć cerę rano i wieczorem, a nawet zmyć makijaż, ponieważ olej sam w sobie usuwa tłuszcze np. sebum, ale też silikony niezmywalne wodą, które obecnie są zawarte w wielu kosmetykach do makijażu. Jednakże warto wymieszać olejek rycynowy z innym olejem np. lnianym czy z pestek winogron i dopiero taką mieszanką zmywać twarz. Zmycie oleju jest także proste, bowiem wystarczy przyłożyć ręcznik namoczony w ciepłej wodzie, a olej zejdzie wraz z zebranymi zanieczyszczeniami.

Uwaga! Olejek rycynowy może przyśpieszyć lub wywołać przedwczesny poród. Zabroniony i odradzany jest kobietom w ciąży. Z kolei w przypadku okładów – nie mogą ich stosować kobiety w trakcie miesiączki. Z uwagi na silne działanie, stosowanie tego produktu nie jest też wskazane w przypadku dzieci.✴︎

Aneta Szarek

Podziel się wiedzą!