Olej rycynowy dla zdrowia i urody

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Olej rycynowy kojarzony jest przede wszystkim z właściwościami przeczyszczającymi, ale ma ogromny wachlarz zastosowań. Można go kupić w aptece już za kilka złotych. Choć samą rycynę znamy od wieków, to nadal nie wszyscy zdają sobie sprawę z jej bogatych właściwości.

Co ciekawe, olej można stosować nie tylko zewnętrznie ale również wewnętrznie. Olejek rycynowy to oleista ciecz pozyskiwana z nasion Rącznika pospolitego, który rośnie dziko na nieużytkach tropikalnych regionów. Szaro-brązowe nasiona zawierają silnie trujący ricin, który po obróbce traci toksyczne właściwości, a zawiera już tylko glicerydy kwasowe. Uprawiany na całym świecie, głównie w celach ozdobnych, często jest widywany w przydomowych ogródkach. Roślina ta jest hodowana na szeroką skalę, a zastosowanie znalazła w produkcji biodiesla. Co ciekawe, firma „Castrol” wywodzi swoją nazwę właśnie od olejku rycynowego.

Olej rycynowy ma opinie środka przeczyszczającego. Pobudza i działa drażniąco na błonę śluzową jelita co z kolei wzmaga perystaltykę i w konsekwencji wywołuje efekt przeczyszczający. Dodatkowo olej rycynowy zmniejsza wchłanianie wody z jelita, co także przyspiesza wypróżnienie. Efektu przeczyszczającego możemy spodziewać się już po upływie 3 godzin od zażycia. Należy jednak pamiętać, iż jest to środek doraźny, a nie długoterminowa metoda leczenia zaparć .Stosując olejek rycynowy jako środek przeczyszczający musimy trzymać się zaleceń w dawkowaniu. 

Olej rycynowy – właściwości lecznicze

Edgar Cayce (śpiący prorok) w swoich przekazach odkrył większe możliwości jego stosowania, zwłaszcza w leczeniu narządów wewnętrznych. Stosując zewnętrznie w formie okładów z oleju rycynowego, pobudza on mechanizmy obronne organizmu, poprawia krążenie i pomaga odbudować homeostazę w organizmie (równowagę między komórkami). 

Zalecane są okłady w następujących przypadłościach:

• różnego rodzaju cystach, guzach;

• bólach brzucha;

• krwiakach otrzewnej;

• hemoroidach oraz problemach z odbytem, np. pęknięciach;


Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

• w chorobach „kobiecych”; 

• w chorobach skórnych;

• przy urazach szyi oraz kręgosłupa;

• okłady można stosować również przy gorączce;

  • wrzodach trawiennych, nieżytach żołądka, zapaleniach pęcherzyka żółciowego.

Olej rycynowy w kosmetyce
Olejek rycynowy doskonale nadaje się na brwi i rzęsy. Zaleca się nakładać olejek rycynowy na rzęsy za pomocą czystej szczoteczki po zużytym tuszu do rzęs. Należy jednak uważać z ilością preparatu, ponieważ może się dostać do oczu i spowodować ich przekrwienie oraz łzawienie. Kierujemy się zasadą umiaru także podczas wcierania olejku w brwi. Efektem kuracji są ciemniejsze, dłuższe i grubsze brwi oraz rzęsy. Jest on również pomocny jako środek zapobiegający powstawaniu jęczmienia.

Olejek rycynowy na włosy
Olejek rycynowy ma bardzo ciężką konsystencją, w związku z tym najlepiej sprawdza się jako jeden ze składników maski na włosy. Można go zmieszać z oliwką do włosów lub naftą kosmetyczną. Olejek rycynowy możemy wsmarować, np. w końcówki włosów, które zazwyczaj wymagają większego nawilżenia niż włosy u nasady. Olej rycynowy można też połączyć z żółtkami jajek i naftą kosmetyczną w celu stworzenia regeneracyjnej maski. Można ją aplikować na całą długość włosów.

Do mycia twarzy – zamiast detergentów.
Olej sprawdzi się też do oczyszczania twarzy. Można nim myć cerę rano i wieczorem, a nawet zmyć makijaż, ponieważ olej sam w sobie usuwa tłuszcze np. sebum, ale też silikony niezmywalne wodą, które obecnie są zawarte w wielu kosmetykach do makijażu. Jednakże warto wymieszać olejek rycynowy z innym olejem np. lnianym czy z pestek winogron i dopiero taką mieszanką zmywać twarz. Zmycie oleju jest także proste, bowiem wystarczy przyłożyć ręcznik namoczony w ciepłej wodzie, a olej zejdzie wraz z zebranymi zanieczyszczeniami.

Uwaga! Olejek rycynowy może przyśpieszyć lub wywołać przedwczesny poród. Zabroniony i odradzany jest kobietom w ciąży. Z kolei w przypadku okładów – nie mogą ich stosować kobiety w trakcie miesiączki. Z uwagi na silne działanie, stosowanie tego produktu nie jest też wskazane w przypadku dzieci.✴︎

Aneta Szarek

Podziel się wiedzą!