Odkryj lecznicze pozycje do spania

Podziel się wiedzą!

Pozycja podczas snu wpływa na różne aspekty Twojego ciała, np. ciśnienie krwi czy oddychanie. Mało tego – może również wspomagać rekonwalescencje podczas niektórych chorób. Właśnie dlatego skup się nie tylko na tym ile śpisz, ale również w jaki sposób. Tych kilka pozycji pomoże Ci złagodzić określone dolegliwości.

Ból pleców

W tym przypadku pozycja podczas snu jest wyjątkowo istotna. Najkorzystniej jest położyć się płasko na plecach. Następnie pod nogami na wysokości kolan ułożyć poduszkę, a na wysokości odcinka krzyżowego – zwinięty w rulon ręcznik.

Ból głowy

Prawdopodobnie większość codziennych bólów głowy ma związek ze skręconą szyją podczas snu. W związku z tym jeśli często zmagasz się z takim bólem, obłóż podczas snu głowę małymi poduszkami. To zapobiegnie – obracaniu głowy i ograniczy problem.

Problemy z zatokami lub przeziębienie

Należy spać z lekko uniesioną głową, dlatego zainwestuj w grubą poduszkę lub ułóż kilka mniejszych w warstwach. Dzięki temu zapobiegniesz gromadzeniu się śluzu w zatokach.

Nadciśnienie

Oczywiście sen nie wyleczy Twoich problemów z nadciśnieniem, dlatego systematycznie konsultuj się z lekarzem. Jednak odpowiednia pozycja pomoże odciążyć organizm. Okazuje się, że w przypadku osób z nadciśnieniem wyjątkowo korzystne jest spanie na brzuchu z twarzą do dołu.

Ból karku

To stosunkowo popularny problem. Bardzo duże znacznie ma tutaj dodatkowe podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa. Wystarczy, że umieścisz zwinięty w rulon ręcznik w poszewce poduszki lub w okolicach szyi. Możesz również zainwestować w specjalnie wyprofilowaną poduszkę ortopedyczną, jeśli problem często Ci dokucza.

Niestrawność i zgaga

Śpij na lewym boku, a nie prawym. Żołądek nie jest symetrycznie zlokalizowany w ludzkim ciele i tylko wtedy będzie miał odpowiednie ułożenie podczas snu. Proces trawienia zostanie wtedy zoptymalizowany, ponieważ będzie się odbywał zgodnie z działającą siłą grawitacji, a nie w przeciwnym kierunku. W przypadku niestrawności możesz dodatkowo przybrać pozycję embrionalną. Podczas zgagi zaleca się wyprostowanie ciała. ❅

Fot: cuisineandhealth.com

Podziel się wiedzą!