Uznawana za przykrą przypadłość dzieciństwa, jest traktowana jak półchoroba, a nawet pretekst do organizowania „zaraźli-wych” przyjęć. Tymczasem ospa wietrzna uchodzi za jedną z bardziej zaraźliwych chorób i może wiązać się z powikłaniami. Na szczęście najczęstszemu powikłaniu, czyli wtórnemu nadkażeniu skóry, można w prosty sposób zapobiegać. Kluczem do sukcesu jest nowa szkoła leczenie ospy.
Lekcja 1.
Temat: pierwsze objawy
Początki ospy wietrznej łatwo przeo-czyć, bo przypominają przeziębienie. Dziecko jest osłabione, może mieć gorączkę, dopiero później na skórze zaczynają pojawiać się charakterystyczne czerwone plamki. Wykwity te zamieniają się w wypełnione płynem krostki. Płyn z czasem mętnieje, a na krostkach pojawiają się strupki. Krostki nieprzyjemnie swędzą, wysypka bywa bolesna, szczypie, może zaatakować okolice intymne, a nawet śluzówkę jamy ustnej. Dopiero odpadnięcie ostatniego strupka daje gwarancję, że dziecko nie zaraża. Jednak maluch powinien pozostać w domu jeszcze 2-3 tygodnie, aby osłabiony organizm mógł się zregenerować.
Lekcja 2.
Temat: podstawy higieny
Jeszcze do niedawna popularny był mit mówiący o tym, że w czasie ospy dzieci nie powinno się myć. To nieprawda. Niewskazane są długie, gorące kąpiele, jednak krótkie, letnie prysznice, nawet dwa razy dziennie, nie tylko przynoszą ulgę w swędzeniu, ale również pozwalają pozbyć się wirusów i bakterii ze skóry. Ważne, aby w czasie choroby stosować dostępne w aptekach antybakteryjne, niedrażniące skóry preparaty myjące, zawierające substancję antybakteryjną na bazie octenidyny, niezawierające alkoholu.
Lekcja 3.
Temat: stop rozdrapywaniu
Aby uniknąć blizn po ospie, wystarczy nie rozdrapywać strupków. Dzieciom trudno się czasem powstrzymać, zwłaszcza w nocy, dlatego zaleca się zakładanie im na noc rękawiczek. Na krostki warto zastosować dostępny w aptekach antybakteryjny żel zawierający octenidynę, przyspieszający gojenie zmiejszający swędzenie. Rozdrapane strupki sprzyjają rozwojowi zakażeń, koniecznie trzeba je więc odkazić lekiem o działaniu antybakteryjnym ale także o potwierdzonym działaniu na wirus wywołujący ospę. Takim lekiem jest produkt zawierający substancję czynną octenidynę i fenoksyetanol – tylko taka kombinacja substancji czynnych jest nie tylko skuteczna, ale także bezpieczna. Pamiętajmy, aby nie stosować cynkowych pudrowych papek. Zasychają one na krostkach, tworząc „kokon”, w którym rozmnażają się bakterie – a więc zwiększają ryzyko wystąpienia powikłań skórnych. Jeśli dziecku szczególnie mocno dokucza swędzenie, lekarz może przepisać środki przeciwhistaminowe.
Lekcja 4:
Temat: powikłania
Choć wirus ospy atakuje głównie skórę i błony śluzowe, może także dotrzeć do narządów wewnętrznych (płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet mózgu). Warto pamiętać, że wirus VZV (ospy wietrznej) ma zdolność przetrwania w uśpieniu w zwojach nerwów czuciowych, aby objawić się w postaci półpaśca w momencie obniżonej odporności. Zagrożenie powikłaniami dotyczy głównie noworodków i osób starszych oraz kobiet w ciąży (wirus jest zagrożeniem dla kobiet, które nie chorowały, ale przede wszystkim dla płodu). ☀︎
mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska
