Nowa szkoła leczenia ospy

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Uznawana za przykrą przypadłość dzieciństwa, jest traktowana jak półchoroba, a nawet pretekst do organizowania „zaraźli-wych” przyjęć. Tymczasem ospa wietrzna uchodzi za jedną z bardziej zaraźliwych chorób i może wiązać się z powikłaniami. Na szczęście najczęstszemu powikłaniu, czyli wtórnemu nadkażeniu skóry, można w prosty sposób zapobiegać. Kluczem do sukcesu jest nowa szkoła leczenie ospy.

Lekcja 1. 

Temat: pierwsze objawy

Początki ospy wietrznej łatwo przeo-czyć, bo przypominają przeziębienie. Dziecko jest osłabione, może mieć gorączkę, dopiero później na skórze zaczynają pojawiać się charakterystyczne czerwone plamki. Wykwity te zamieniają się w wypełnione płynem krostki. Płyn z czasem mętnieje, a na krostkach pojawiają się strupki. Krostki nieprzyjemnie swędzą, wysypka bywa bolesna, szczypie, może zaatakować okolice intymne, a nawet śluzówkę jamy ustnej. Dopiero odpadnięcie ostatniego strupka daje gwarancję, że dziecko nie zaraża. Jednak maluch powinien pozostać w domu jeszcze 2-3 tygodnie, aby osłabiony organizm mógł się zregenerować. 

Lekcja 2. 

Temat: podstawy higieny


Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Jeszcze do niedawna popularny był mit mówiący o tym, że w czasie ospy dzieci nie powinno się myć. To nieprawda. Niewskazane są długie, gorące kąpiele, jednak krótkie, letnie prysznice, nawet dwa razy dziennie, nie tylko przynoszą ulgę w swędzeniu, ale również pozwalają pozbyć się wirusów i bakterii ze skóry. Ważne, aby w czasie choroby stosować dostępne w aptekach antybakteryjne, niedrażniące skóry preparaty myjące, zawierające substancję antybakteryjną na bazie octenidyny, niezawierające alkoholu.

Lekcja 3. 

Temat: stop rozdrapywaniu

Aby uniknąć blizn po ospie, wystarczy nie rozdrapywać strupków. Dzieciom trudno się czasem powstrzymać, zwłaszcza w nocy, dlatego zaleca się zakładanie im na noc rękawiczek. Na krostki warto zastosować dostępny w aptekach antybakteryjny żel zawierający octenidynę, przyspieszający gojenie zmiejszający swędzenie. Rozdrapane strupki sprzyjają rozwojowi zakażeń, koniecznie trzeba je więc odkazić lekiem o działaniu antybakteryjnym ale także o potwierdzonym działaniu na wirus wywołujący ospę. Takim lekiem jest produkt zawierający substancję czynną  octenidynę  i fenoksyetanol – tylko taka kombinacja substancji czynnych jest nie tylko skuteczna, ale także bezpieczna. Pamiętajmy, aby nie stosować cynkowych pudrowych papek. Zasychają one na krostkach, tworząc „kokon”, w którym rozmnażają się bakterie – a więc zwiększają ryzyko wystąpienia powikłań skórnych. Jeśli dziecku szczególnie mocno dokucza swędzenie, lekarz może przepisać środki przeciwhistaminowe.

Lekcja 4: 

Temat: powikłania

Choć wirus ospy atakuje głównie skórę i błony śluzowe, może także dotrzeć do narządów wewnętrznych (płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet mózgu). Warto pamiętać, że wirus VZV (ospy wietrznej) ma zdolność przetrwania w uśpieniu w zwojach nerwów czuciowych, aby objawić się w postaci półpaśca w momencie obniżonej odporności. Zagrożenie powikłaniami dotyczy  głównie noworodków i osób starszych oraz kobiet w ciąży (wirus jest zagrożeniem dla kobiet, które nie chorowały, ale przede   wszystkim dla płodu). ☀︎

mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska 

Podziel się wiedzą!