Niezwykłe właściwości octu jabłkowego

Podziel się wiedzą!

Ocet jabłkowy to agent do zadań specjalnych.  Służy nie tylko w kuchni, czy przy porządkach, ale wykazuje również właściwości prozdrowotne, na przykład odchudzające czy obniżające poziom cukru we krwi. Poznaj jego możliwości!

W skład octu jabłkowego wchodzi duża grupa minerałów i pierwiastków śladowych, takich jak np. potas, sód, krzem, magnez, fluor, chlor, żelazo, miedź, fosfor, siarka, a także witamin z grup: A, B, C, E, P. Oto kilka zaskakujących zastosowań tego wspaniałego specyfiku.

Łagodzi oparzoną skórę

Dodaj 1 filiżankę octu jabłkowego do kąpieli, a następnie mocz ciało przez 10 minut, aby wyeliminować dyskomfort spowodowany poparzeniami słonecznymi.

Naturalna woda po goleniu

Napełnij do połowy butelkę wodą, kolejną połowę wypełnij octem jabłkowym. Wstrząśnij i nałóż na skórę po goleniu.

Usuwa przebarwienia na zębach

Nanieś na szczoteczkę do zębów odrobinę octu jabłkowego, a następnie natrzyj nią zęby. Nie zapomnij o wypłukaniu jamy ustnej.

Odstraszacz pcheł

Połączenie octu jabłkowego i wody w proporcjach 1:1 rozpylone na futro naszych milusińskich może pomóc w odstraszeniu pcheł pojawiających się u zwierząt domowych. Powtarzaj czynność codziennie przez kilka tygodni. Jakakolwiek inwazja niepożądanych gości na futrze zwierząt na pewno nie nastąpi.

Środek przeciwłupieżowy

Wystarczy zmieszać po równo (około 1/4 filiżanki) ocet jabłkowy i wodę w butelce ze spryskiwaczem. Spryskaj umyte włosy i pozostaw mieszankę na 15 minut, a następnie spłucz. Stosuj tę metodę dwa razy w tygodniu, aby uwolnić się od łuszczącej się skóry głowy widocznej na Twoich ubraniach.

Naturalny tonik

Rozcieńczony wodą ocet jabłkowy nałożony na wacik może stać się tonikiem do mycia twarzy. Tonik tego typu szczególnie polecany jest osobom z problemami skórnymi, gdyż pomaga zapobiegać występowaniu wyprysków. Jednak powinny z niego zrezygnować osoby ze skórą wrażliwą i bardzo suchą. 

Odświeżacz stóp

Przemycie stóp niewielką ilością octu jabłkowego może pomóc w eliminacji bakterii powodujących ich nieświeży zapach.

Preparat na odciski

 Jeśli masz problem z odciskami pomóż sobie octem. Pokrusz kromkę chleba i zalej ją 1/4 szklanki octu. Pozostaw na pół godziny. Następnie nałóż miksturę na odciski i zaklej plastrami lub owiń bandażem na noc. Jeśli odcisk jest duży, jeden taki zabieg nie wystarczy. Wykonuj taki kompres kilka nocy z rzędu.

Wiele firm doceniło niezwykłe właściwości octu jabłkowego. Często używany jest przy produkcji szamponów i odżywek, które nadają włosom połysk i przyczyniają się do ich regeneracji. Mikstury z octem działają na wątrobę, poprawiają trawienie i krążenie. Najszersze i chyba najistotniejsze zastosowanie octu jabłkowego to wspomaganie leczenia wielu chorób i dolegliwości. ✿

Artykuł czytelnika: Wioletta Groszek – Wiktor

Podziel się wiedzą!