Niebezpieczny niedobór żelaza we krwi

Podziel się wiedzą!

Odczuwasz zmęczenie lub bywają momenty, gdy nie możesz złapać tchu? Może brakować Ci żelaza. Bez tego pierwiastka nie byłoby czerwonych krwinek, które przenoszą tlen, a co za tym idzie – energię. Jednak z żelazem związanych jest znacznie więcej ciekawostek.

W organizmie żelazo odpowiada za wytwarzanie hemoglobiny, czyli białka potrzebnego do produkcji czerwonych krwinek transportujących tlen. Niedostateczny poziom żelaza blokuje transport tlenu i prowadzi do niedokrwistości oraz zmęczenia. Kluczem do zdrowia jest poznanie właściwości tego ciekawego pierwiastka.

Po co jest?

Żelazo to nie tylko transport tlenu oraz minimalizowanie ryzyka anemii, choć na tą chorobę cierpi około 6% kobiet, głównie z powodu utraty krwi podczas menstruacji. Żelazo wspiera również odporność, ponieważ stymuluje wytwarzanie cytokin zapobiegających infekcjom. Ponadto zwiększa wydajność mózgu u dzieci oraz jego prawidłowy rozwój. Przez pierwsze 6 miesięcy od urodzenia jego odpowiednia ilość znajduje się w mleku matki, później warto dostarczać je z zewnątrz. Żelazo wspiera prawidłowy przebieg ciąży i zmniejsza ryzyko udaru mózgu w średnim wieku.

Kiedy jest potrzebne?

Szczególnie pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Organizm wtedy jest skazany na intensywny tryb życia, który sprzyja niedoborom żelaza.

Jak je dostarczać?

Najlepiej poprzez suplementy – zawierają dużą dawkę żelaza, a ich skład zazwyczaj wyraźnie potęguje wchłanianie. Z kolei najlepszym naturalnym źródłem są białka zwierzęce (chude czerwone mięso) – żelazo roślinne jest słabiej przyswajalne. Wykorzystanie przez organizm blokują zawarte w herbacie garbniki, dlatego należy dawkować ten napój, ale z drugiej strony dodatek witaminy C lub szklanka soku pomarańczowego do obiadu zwiększą wchłanialność żelaza.

To bezcenny pierwiastek, bez którego nie można normalnie funkcjonować. Odpowiednie dobrane źródła żelaza pomogą odzyskać oraz utrzymać zarówno energię, jak i witalność. ✤

Podziel się wiedzą!