Nie daj się rozstępom!

Podziel się wiedzą!

Rozstępy to bardzo powszechny problem, a jego przyczyn może być wiele – ciąża, nadwaga, a nawet wiek. Skóra po prostu traci elastyczność, rozciąga się i zyskuje nieestetyczne „blizny”, które nie chcą zniknąć. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia!

Rozstępy zazwyczaj pojawiają się gdy rośnie masa ciała. Skóra rozciąga się, co ostatecznie doprowadza do pękania włókien kolagenowych. Pręgi początkowo są różowe, a potem zmieniają barwę na białą i jakby tego było mało – nie dotyczą wyłącznie osób, które przybrały na wadze. Często pojawiają się również u kobiet w ciąży i nastolatków. Do pozosta-łych czynników ryzyka należą:

• zaburzone procesy

• stres

• terapia hormonalna

• niektóre leki

• szybki wzrost nastolatków

• częste i gwałtowne podnoszenie ciężkich przedmiotów

Im szybciej zadziała się na uszkodzoną skórę, tym lepiej, dlatego najważniejszy jest czas reakcji. Zdecydowanie łatwej jest zlikwidować rozstępy, które są jeszcze różowe, niż te, które zmieniły zabarwienie na białe. W przypadku starych blizn najskuteczniejsza jest interwencja medyczna z użyciem lasera frakcyjnego, który przebudowuje uszkodzoną skórę. Dobre efekty przynosi również mezoterapia oraz kuracja osoczem bogatopłytkowym. Mimo tego w przypadku młodszych blizn może wystarczyć bezbolesna pielęgnacja w domowym zaciszu. Nierzadko potrafi nawet zmniejszyć starsze rozstępy.

Peeling

Regularny peeling ujędrnia, uelastycznia i poprawia krążenie. Poprzez dotlenienie skóry i usunięcie martwego naskórka dodatkowo pobudza procesy regeneracyjne. Warto używać go kilka razy w tygodniu i wykorzystać sprawdzone i skuteczne składniki: cukier z olejem kokosowym i miodem, mieloną kawę lub sproszkowaną zielona herbatę.

Zmień dietę

Podwyższona waga to tylko jedna z przyczyn powstawania rozstępów. Równie ważne są składniki, które są dostarczane komórkom. Najważniejsze z nich to witaminy A, E, C i B – wzmocnią tkankę i poprawią elastyczność. Gdzie je znaleźć? Przede wszystkim w warzywach liściastych, pomidorach, papryce czy morelach. Nie zapomnij jeszcze o nienasyconych kwasach tłuszczowych, które występują w olejach tłoczonych na zimno.

Nawilżaj skórę

W przypadku rozstępów nawilżona skóra to podstawa – tylko dzięki temu zachowa odpowiednią elastyczność. Właśnie dlatego warto sięgnąć po balsamy opracowane pod kątem skóry wrażliwej. Naturalne produkty mogą zawierać betulinę lub ekstrakt z lukrecji gładkiej, które wzmacniają włókna elastynowe i kolagenowe, zapobiegając rozstępom i wiotczeniu skóry. Z kolei witaminy A, E, D i B zwiększą elastyczność, nawilżenie i ochronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. 

Warto podjąć walkę z rozstępami, a pielęgnację połączyć dodatkowo z masażem dla lepszego efektu. Tylko szybka reakcja zapewni zadowolenie, a naturalne sposoby nie są ani bolesne, ani uciążliwe – wręcz przyjemne! ❖

Podziel się wiedzą!