Newsy: Krew w proszku, robotyczna łyżka, dzień babci i dziadka!

Podziel się wiedzą!

Krew w proszku

Problem braku krwi do transfuzji powraca jak bumerang, ale niebawem wszystko może się zmienić. Lekarze i naukowcy pracują obecnie nad tzw. ErythroMer – sztucznej komórce krwinki czerwonej przechowywanej w postaci proszku. W niedalekiej przyszłości wynalazek może ułatwić pracę lekarzom i ratownikom medycznym. Na dziś dzień planowane są już testy bezpieczeństwa dla ludzi.

fot: health.com

Robotyczna łyżka

Podnoszenie łyżki do ust wydaje się banalnie proste, ale nie dla ludzi chorych i niepełnosprawnych. Nowy wynalazek ma wbudowane czujniki i silniki – wykrywa ruchy rąk i prawidłowe ułożenie, dzięki czemu likwiduje drżenie, przechylenia i ułatwia jedzenie. Oprócz łyżki, został opracowany również robotyczny talerz ograniczający przechyły.

fot: mashable.com

Recepta na autyzm

Ten słodki robocik jest specjalną zabawką, która pomaga autystycznym dzieciom rozwijać samodzielność. Zachęca je do specjalnie przygotowanej gry sensorycznej. Poziom trudności można dopasować do potrzeb dziecka.

fot: LEKA

Wyniki konkursów poprzedniego wydania magazynu Apteka Press

Wyłoniliśmy kolejnych zwycięzców, którzy brali udział w konkursach z naszego miesięcznika.

Zestawy kosmetyków wędrują do Pani Janiny z Częstochowy i Pani Marioli z Warszawy za przepisy kulinarne. Nagrodziliśmy również Panią Monikę z Torunia oraz Pana Czesława z Bolkowa za propozycje artykułów. Prócz konkursów w aktualnym numerze zachęcamy do odwiedzin portalu internetowego oraz naszego Facebooka, gdzie przygotowaliśmy nowe konkursy on-line!

Wyjątkowe dni w tym miesiącu

1 stycznia – Światowy Dzień Pokoju

6 stycznia – Trzech Króli / Dzień Filatelisty

8 stycznia – Dzień Sprzątania Biurka

9 stycznia – Dzień Ligii Ochrony Przyrody

11 stycznia – Dzień Wegetarian

17 stycznia – Dzień Dialogu z Judaizmem

21 stycznia – Dzień Babci

22 stycznia – Dzień Dziadka

25 stycznia – Dzień Sekretarki

26 stycznia – Dzień Celnictwa

27 stycznia – Dzień Dialogu z Islamem

28 stycznia – Dzień Mobilizacji Przeciw Wojnie Nuklearnej

Wszystkiego najlepszego z okazji dnia babci i dziadka!

W styczniu wypada bardzo ważne święto – bo kto inny jest tak kochany, jak babcia i dziadek? Przy okazji poddajemy pomysł na prezent. Chyba każdy pije herbatę – imbryczki do parzenia, zestaw herbat, kubki do picia, filiżanki i zwierzaki-zaparzacze do zaczepiania o brzeg kubka. Wybór jest ogromny i zachwycający. Wszystkiego najlepszego życzy Apteka Press!

fot: health.com

Podziel się wiedzą!