Nawyki kąpielowe, które niszczą Twoją skórę!

Podziel się wiedzą!

Szczególnie chłodne wieczory zachęcają do rozpieszczających, gorących prysznicy – łazienka zmienia się wtedy w małą, prywatną oazę, w której można odpocząć lub posłuchać muzyki. Tymczasem wiele nawyków kąpielowych, włącznie z gorącą wodą, może szkodzić skórze!

Mało kto zastanawia się jak skóra może reagować na kąpiel – w końcu prysznic, to prysznic, trzeba się myć żeby ludzie palcami nie wytykali. Mimo tego warto być świadomym z czego zrezygnować podczas kąpieli i jakie nawyki warto zmienić, by skóra pozostała w dobrej kondycji.

Zbyt gorąca woda

Gorący prysznic faktycznie może zapewnić krótkotrwałą przyjemność, jednak długa kąpiel z użyciem gorącej wody jest wręcz destrukcyjna dla skóry. Pozbawia jej naturalnej warstwy lipidowej i błyskawicznie doprowadza do przesuszenia. Gorące prysznice są szczególnie niezdrowe dla osób ze skórą skłonną do wyprysków. Jeśli lubisz wysoką temperaturę w łazience podczas kąpieli, najpierw wytwórz parę z użyciem gorącej wody, a dopiero potem weź prysznic w optymalnej temperaturze, najlepiej przez 5-10 minut. Po wyjściu z wanny lub kabiny od razu posmaruj ciało balsamem – dzięki temu odtworzysz warstwę lipidową i zamkniesz wodę w skórze.

Brudny ręcznik

Po zażyciu kąpieli skóra teoretycznie jest czysta i pozbawiona bakterii. Jednak podczas wycierania ciała ręcznikiem ścierany jest naskórek, który później staje się pożywką dla bakterii – może to owocować późniejszymi problemami skórnymi. Właśnie dlatego zadbaj o to, by zmieniać ręcznik regularnie i wysuszyć go po kąpieli. Ponadto wykorzystuj delikatne materiały – sztywne ręczniki niszczą wilgotną skórę.

Antybakteryjne mydła

Świetnie sprawdzają się w przypadku dłoni, które są małą bombą biologiczną. W celu umycia ciała, używanie antybakteryjnego mydła nie jest dobrym pomysłem. Może zaszkodzić – usuwa też „dobrą” florę bakteryjną i bardzo ważną warstwę lipidową. Najlepsze są nawilżające żele dedykowane do kąpieli – prysznic otwiera pory i wszystkie cenne związki będą lepiej wchłaniane. Pamiętaj również, że mydło w kostce używane pod prysznicem może stać się pożywką dla bakterii. Warianty w płynie to lepszy wybór.

Złuszczanie

Mocno teksturowane akcesoria kąpielowe do złuszczania skóry (np. gąbki) mogą uszkodzić też zdrowe komórki, co doprowadzi do powstania plam na skórze. Ponadto zwykle rozwijają się w nich bakterie – lepiej użyć suchego peelingu (np. na bazie kawy) lub innych tego typu. Nawilżą, odżywią i złuszczą skórę w optymalnym stopniu. Są też zdecydowanie bardziej sterylne od gąbek.

Zawijanie włosów ręcznikiem

Umyte włosy powinny wyschnąć same. Nie zawijaj ich ręcznikiem, ponieważ stworzysz im trudny i wilgotny mikroklimat. Jeszcze gorsze jest suszenie włosów ręcznikiem poprzez pocieranie – działa wyjątkowo destrukcyjnie.

Specjaliści zalecają przy okazji błyskawiczne schłodzenie ciała zimną wodą po gorącym prysznicu – czynność zamknie pory i wzmocni odporność. Tych kilka porad sprawi, że codzienna kąpiel będzie relaksem zarówno dla Ciebie, jak i ciała. ❖

Podziel się wiedzą!