Nawyki kąpielowe, które niszczą Twoją skórę!

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Szczególnie chłodne wieczory zachęcają do rozpieszczających, gorących prysznicy – łazienka zmienia się wtedy w małą, prywatną oazę, w której można odpocząć lub posłuchać muzyki. Tymczasem wiele nawyków kąpielowych, włącznie z gorącą wodą, może szkodzić skórze!

Mało kto zastanawia się jak skóra może reagować na kąpiel – w końcu prysznic, to prysznic, trzeba się myć żeby ludzie palcami nie wytykali. Mimo tego warto być świadomym z czego zrezygnować podczas kąpieli i jakie nawyki warto zmienić, by skóra pozostała w dobrej kondycji.

Zbyt gorąca woda

Gorący prysznic faktycznie może zapewnić krótkotrwałą przyjemność, jednak długa kąpiel z użyciem gorącej wody jest wręcz destrukcyjna dla skóry. Pozbawia jej naturalnej warstwy lipidowej i błyskawicznie doprowadza do przesuszenia. Gorące prysznice są szczególnie niezdrowe dla osób ze skórą skłonną do wyprysków. Jeśli lubisz wysoką temperaturę w łazience podczas kąpieli, najpierw wytwórz parę z użyciem gorącej wody, a dopiero potem weź prysznic w optymalnej temperaturze, najlepiej przez 5-10 minut. Po wyjściu z wanny lub kabiny od razu posmaruj ciało balsamem – dzięki temu odtworzysz warstwę lipidową i zamkniesz wodę w skórze.

Brudny ręcznik

Po zażyciu kąpieli skóra teoretycznie jest czysta i pozbawiona bakterii. Jednak podczas wycierania ciała ręcznikiem ścierany jest naskórek, który później staje się pożywką dla bakterii – może to owocować późniejszymi problemami skórnymi. Właśnie dlatego zadbaj o to, by zmieniać ręcznik regularnie i wysuszyć go po kąpieli. Ponadto wykorzystuj delikatne materiały – sztywne ręczniki niszczą wilgotną skórę.


Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Antybakteryjne mydła

Świetnie sprawdzają się w przypadku dłoni, które są małą bombą biologiczną. W celu umycia ciała, używanie antybakteryjnego mydła nie jest dobrym pomysłem. Może zaszkodzić – usuwa też „dobrą” florę bakteryjną i bardzo ważną warstwę lipidową. Najlepsze są nawilżające żele dedykowane do kąpieli – prysznic otwiera pory i wszystkie cenne związki będą lepiej wchłaniane. Pamiętaj również, że mydło w kostce używane pod prysznicem może stać się pożywką dla bakterii. Warianty w płynie to lepszy wybór.

Złuszczanie

Mocno teksturowane akcesoria kąpielowe do złuszczania skóry (np. gąbki) mogą uszkodzić też zdrowe komórki, co doprowadzi do powstania plam na skórze. Ponadto zwykle rozwijają się w nich bakterie – lepiej użyć suchego peelingu (np. na bazie kawy) lub innych tego typu. Nawilżą, odżywią i złuszczą skórę w optymalnym stopniu. Są też zdecydowanie bardziej sterylne od gąbek.

Zawijanie włosów ręcznikiem

Umyte włosy powinny wyschnąć same. Nie zawijaj ich ręcznikiem, ponieważ stworzysz im trudny i wilgotny mikroklimat. Jeszcze gorsze jest suszenie włosów ręcznikiem poprzez pocieranie – działa wyjątkowo destrukcyjnie.

Specjaliści zalecają przy okazji błyskawiczne schłodzenie ciała zimną wodą po gorącym prysznicu – czynność zamknie pory i wzmocni odporność. Tych kilka porad sprawi, że codzienna kąpiel będzie relaksem zarówno dla Ciebie, jak i ciała. ❖

Podziel się wiedzą!