Naturalna pielęgnacja zębów

Według ajurwedy zęby są produktem ubocznym kości. Ubytki w zębach i cofające się dziąsła są oznakami pogorszenia doszy Vata.

Ajurwedyczna porada mnicha

 • Codziennie rano żuj garść bogatych w wapń białych nasion sezamu. Następnie myj zęby bez nakładania pasty na szczoteczkę, aby pozostałości nasion sezamu mogły ocierać się o zęby, polerując je i czyszcząc.
 • Masaż olejem sezamowym – możesz sprawić, że Twoje zęby będą zdrowsze i piękniejsze, codziennie masując dziąsła olejem sezamowym. Weź łyk ciepłego oleju sezamowego i mieszaj go z boku na bok przez 2-3 minuty. Nie połykaj. Wypluj olej, a następnie delikatnie masuj dziąsła palcem wskazującym. Jest to doskonały środek zapobiegający cofaniu się dziąseł, infekcji zębów i próchnicy. Złagodzi też krwawienie z dziąseł i zapalenie dziąseł.
 • Ajurweda zaleca stosowanie gorzkich i ściągających ziół do czyszczenia zębów. Główne zioła to Neem, które jest gorzkie, oraz Lodhra, Kushta i Bilva, które są ściągające. Możesz zrobić doskonały środek czyszczący do mycia zębów, mieszając sproszkowaną formę Neem i równą ilość któregokolwiek ze ściągających ziół. Użyj mikstury do mycia zębów.
 • Bardzo dobrą formułą do codziennego stosowania na zęby jest jedna łyżeczka każdej Lodhra, kala namak, Triphala i Neem, zmieszanych razem.
 • Inną przydatną formułą dentystyczną jest mieszanka 50:50 proszku triphala z drobno zmielonymi łupinkami prażonych migdałów. Możesz również użyć Irimedali Taila, specjalnego olejku do masażu dziąseł, aby zapobiec chorobom dziąseł.
 • Weź jeden gram drobno sproszkowanej soli kamiennej i wymieszaj z nią pół do jednej łyżeczki oleju musztardowego, aby uzyskać pastę. Nałóż pastę na dziąsła i delikatnie wmasuj. Wypłucz usta ciepłą wodą. Jest to bardzo dobry sposób leczenia ropotoku, opuchniętych dziąseł, bólu zębów i krwawiących dziąseł. Pasta wzmacnia dziąsła i zabija mikroorganizmy. Masaż ten można wykonywać o dowolnej porze dnia.
 • Drobny proszek kurkumy można mieszać z niewielką ilością oleju musztardowego, aby uzyskać pastę – powinna być używana przed pójściem spać. Jest bardzo korzystna na ból zębów, próchnicę, a także na krwawiące dziąsła.

Domowe sposoby wybielania zębów

 • Aby przywrócić biel zębów, zmieszaj węgiel drzewny z drewna Babul, prażony ałun i trochę soli kamiennej. Wcieraj miksturę w zęby zamiast zwykłej pasty do.
 • Używaj wodorowęglanu sodu codziennie jako proszku do zębów zamiast pasty do zębów. Wodorowęglan sodu odbudowuje zubożoną zawartość minerałów w zębach, pomagając im w ten sposób odzyskać biel.
 • Truskawki, pomidory i Amalaki to doskonałe źródła witaminy C. Nakładaj je bezpośrednio na zęby. Witamina C usuwa płytkę nazębną, zwiększając w ten sposób ich biel.
 • Nacieraj zęby skórką pomarańczową na noc przed snem. Witamina C ze skórki pomarańczy będzie zwalczać mikroorganizmy przez całą noc.
 • Przestrzegaj dobrych praktyk stomatologicznych. Myj zęby po każdym posiłku lub przynajmniej rano i wieczorem. Podczas mycia zębów upewnij się, że usuwasz wszystkie resztki jedzenia, które utknęły między zębami. To najlepsza metoda na utrzymanie białych i zdrowych zębów.❅