Największe błędy w pielęgnacji zębów

Podziel się wiedzą!

Każdy rodzic chciałby jak najdłużej cieszyć się zdrowym uśmiechem własnych pociech oraz jak najrzadziej odwiedzać stomatologów. Niestety często popełniane błędy podczas pielęgnacji zębów szybko mogą doprowadzić do problemów. W takim razie na co zwrócić uwagę?

Wykorzystanie Internetu zamiast wizyty u dentysty

Internet teoretycznie jest pełen cennych i sprawdzonych porad. Niestety nie zastąpi lekarza, gdy pojawią się problemy. Warto poradzić się stomatologa, ponieważ zdarzają się przypadki łatania dziur za pomocą własnoręcznie zrobionych plomb z Internetu – to niebezpieczne.

Przechowywanie wilgotnej szczoteczki w etui

Bakterie uwielbiają wilgotne środowisko, dlatego w tak przechowywanej szczoteczce do zębów błyskawicznie się namnożą i szybciej doprowadzą do próchnicy. Szczoteczkę najlepiej jest przechowywać w przewiewnym miejscu, np. w kubku.

Kolczyk na języku lub w wardze u młodzieży

Indywidualizm jest w cenie, ale niektóre formy samoekspresji są po prostu niezdrowe. Choćby taki kolczyk w języku lub w wardze – badania wykazują, że ryzyko problemów związanych z jamą ustną jest tym większe, im dłużej posiada się kolczyki w takich miejscach. Najczęściej dochodzi do szczerbienia zębów oraz uszkodzonych dziąseł i stanów zapalnych.

Picie octu jabłkowego

Panuje przekonanie, że codzienna dawka octu jabłkowego pozytywnie wpływa na organizm. Może i tak, ale pewne jest jedno – kwas octowy to morderca szkliwa. Za to znacznie bezpieczniejsze jest jego zewnętrzne zastosowanie, np. na oparzenia słoneczne lub przesuszone chlorem włosy.

Szczotkowanie zębów o poranku

Ostatnio modna jest szklanka soku pomarańczowego lub wody z cytryną po przebudzeniu. Fakt, to dobry pomył, ale nie należy szczotkować zębów zaraz po takim “drinku”. Kwasowe środowisko osłabia szkliwo, a szczoteczka szybciej je zetrze.

Świeżo wyciskane soki

Są wyjątkowo zdrowe, ale poza cennymi składnikami zawierają też żrące kwasy i cukry owocowe. To wszystko skutecznie niszczy szkliwo. Na wszystko znajdzie się jednak sposób – świeżo wyciskany sok wystarczy popić wodą, przepłukując jamę ustną. To zminimalizuje ryzyko problemów. Niebezpieczne są też wszystkie napoje gazowane z powodu kwaśnego odczynu.

Niedobór wapnia i witaminy D

Witaminy i minerały to podstawowy budulec kości oraz zębów. Są również kluczowe do utrzymania odpowiedniej gęstości, która spada wraz z wiekiem. Warto zadbać o odpowiednią suplementację wapnia i witaminy D, ponieważ ich niedobór jest wręcz gwarancją problemów z uzębieniem. 

Kluczem do zdrowia zębów jest też oczywiście ich odpowiednia pielęgnacja. Często można się natknąć na niechlubne przesłanki na temat fluoru zawartego w pastach, który wpływa na artretyzm, spadek płodności, choroby tarczycy czy nowotwory. Tymczasem są na rynku pasty bez fluoru, które można stosować już u dzieci w wieku przedszkolnym. Ich podstawowym składnikiem przeciwpróchniczym jest choćby naturalny ksylitol o właściwościach przeciwbakteryjnych – lepiej znany jako popularny zamiennik cukru. Respektując tych kilka wskazówek z pewnością zęby będą sprawiać mniej problemów! ✴︎

Podziel się wiedzą!