Najważniejsze zalety ostropestu dla Twojego zdrowia

Podziel się wiedzą!

Ostropest był używany przez około 2000 lat jako lek na wiele schorzeń. Obecnie docenia się go przede wszystkim za jego właściwości odtruwające. Jednak ta roślina skrywa w sobie więcej tajemnic.

Klucz do zdrowia wątroby

Jedną z najlepiej przebadanych właściwości ostropestu jest jego zdolność do odtruwania organizmu oraz skutecznej regeneracji wątroby. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Maryland zajmujący się m.in. medycyną komplementarną i alternatywną wskazują, że roślina chroni wątrobę przed toksynami, szkodliwym wpływem niektórych leków i związków chemicznych (np. tylenol oraz alkohol). Zawarta w ostropeście sylimaryna posiada silne właściwości przeciwutleniające oraz przeciwzapalne, co pomaga w naprawie zniszczonych komórek wątrobowych oraz jej regeneracji. A jak wiadomo – zdrowa wątroba to lepsze samopoczucie, dłuższe życie i mniej toksyn krążących po organizmie.

Zdrowsza skóra

Niedoskonałości i choroby pojawiające się na powierzchni skóry często są oznaką zanieczyszczenia organizmu oraz słabej wydolności wątroby. Ponieważ ostropest wspomaga detoks, cera zazwyczaj ulega znacznej poprawie w stosunkowo krótkim czasie. Pacjenci szczególnie podkreślają mniej uciążliwe objawy egzemy, łuszczycy i trądziku.

Wsparcie gospodarki hormonalnej

Zbawienny wpływ ostropestu na wątrobę oznacza również lepiej funkcjonującą gospodarkę hormonalną – nadmiar hormonów jest skuteczniej filtrowany z krwi. Odpowiednie, naturalne suplementy warto zażywać szczególnie w przypadku menopauzy, wahań nastroju czy uderzeń gorąca.

Równowaga cukru

Mieszanina przeciwutleniaczy, kwasów tłuszczowych i sylimaryny zawartych w ostropeście ma wpływ na insulinę. Poziom cukru we krwi jest dzięki temu lepiej równoważony.

Mniejsze ryzyko kamieni pęcherzyka żółciowego

Centrum medyczne University of Maryland podkreśla korzyści ze stosowania ostropestu dla woreczka żółciowego. Roślina zwiększa rozpuszczalność żółci oraz jej cyrkulację, zmniejszając szansę powstania kamieni.

Wsparcie układu trawiennego

Według Underground Health Reporter ostropest wpływa na ogólne zdrowie jelit, ale jest również znany z rozwiązywania licznych problemów trawiennych, takich jak zaparcia, a nawet zespół jelita drażliwego. Działa łagodząco, nawilża błony śluzowe oraz stymuluje gojenie ścian jelit.

Roślina jest również ceniona za swoje właściwości antyalergiczne, leczenie zgagi oraz pozytywny wpływ na pracę nerek. Warto włączyć napary z ostropestu oraz naturalne suplementy do codziennej diety – zdrowie z pewnością na tym zyska. ✴︎

Podziel się wiedzą!