Najlepsze zioła na alergię

Podziel się wiedzą!

Alergia to zmieniona, nadmierna odpowiedź układu odpornościowego na określoną substancję, czyli tzw. alergen. Nazwa pochodzi od greckich słów allos – inny i ergos – reakcja. Przypadłość jest uciążliwa i cierpi na nią coraz więcej osób. Uważana jest za najczęstszą dolegliwość na świecie!

Alergenem może być każda substancja, z którą organizm ma kontakt. Mogą być to zarówno produkty spożywcze, jak i substancje wdychane, dotykane i wstrzykiwane. Do najczęstszych alergenów należą: cytrusy, pyłki roślin, sierść zwierząt (psów i kotów), kurz domowy, jad pszczół, jajka, ryby, orzechy i krowie mleko. Można więc mówić o alergiach całorocznych, oraz o sezonowych, które właśnie w tym okresie mogą być szczególnie dokuczliwe. Najczęstszym objawem alergii jest alergiczny nieżyt nosa, zwany katarem siennym. Innymi objawami są duszności, kichanie, zaczerwienienie i swędzenie oczu, łzawienie oczu, opuchlizna, kaszel. W bardzo trudnych przypadkach może nastąpić wstrząs anafilaktyczny, który potrafi prowadzić do utraty przytomności oraz zapaści. Z alergią można sobie jednak poradzić w naturalny sposób.

Rumianek

Znakomicie sprawdza się w przypadku alergii skórnych. Obniża poziom histaminy i zwalcza pojawiające się uczucie świądu oraz wszelkiego rodzaju stany zapalne. Ponadto olejki eteryczne rumianku zawierają chamazulen – związek o działaniu przeciwskurczowym, szczególnie pomocnym podczas astmy.

Czarnuszka

Znane są naturalne źródła substancji łagodzących objawy alergii. Dużą popularność w tej dziedzinie zyskał  olej z czarnuszki. Czarnuszka to mała, niepozorna roślina, która dzięki swojej wszechstronności znalazła zastosowanie w kuchni, kosmetyce i ziołolecznictwie. Jej niewielkie, czarne ziarenka działają m.in. przeciwbólowo, antybakteryjnie, przeciwskurczowo. Jest naturalną i bezpieczną alternatywą dla leczenia farmakologicznego. Składniki czynne czarnuszki, tymochinon i nigellon, wykazują silne działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, blokując również wydzielanie histaminy związanej z alergią. Żeby zapewnić najlepsze przyswajanie prozdrowotnych składników czarnuszki, warto spożywać ją w formie oleju. Jednak w tym przypadku należy uważać jaki olej się wybiera. Warto sięgnąć jedynie po produkty tłoczone na zimno i nierafinowane. Powinny być zamknięte w butelce z ciemnego szkła, żeby nie przepuszczać promieni słonecznych. Takich olejów nie można podgrzewać, aby nie utraciły swoich właściwości.

Krwawnik pospolity

Krwawnik hamuje wydzielanie histaminy dzięki zawartym w nim olejkom eterycznym zawierającym chamazulen – podobnie jak rumianek. Dodatkowo zioło ogranicza rozprzestrzenianie się stanu zapalnego. 

Kurkuma

To azjatycka roślina, która bardzo często stosowana jest jako przyprawa. Za sprawą zawartego związku aktywnego, kurkuminy, jest w stanie zmniejszyć skurcz dróg oddechowych, ograniczyć reakcję na alergeny, a także załagodzić alergiczne zapalenie spojówek. 

Pokrzywa zwyczajna

Ta roślina przede wszystkim oczyszcza. Działa moczopędnie oraz przeciwzapalnie. W wyniku badań nad pokrzywą stwierdzono również, że wyciągi z tego zioła hamują reakcje zapalne, które towarzyszą np. alergii sezonowej. Ograniczone zostaje też wydzielanie histaminy.

Pachnotka zwyczajna

To niezbyt okazała roślina o grubych, zielonych, lub fioletowych liściach. Zawarte w niej substancje, kwercetyna i kwas rozmarynowy, mają działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwhistaminowe, dzięki czemu zmniejszają objawy alergiczne. Pachnotka jest skuteczna w przypadku przewlekłego kataru siennego, alergii na kurz i pyłki, sierść zwierząt, detergentów oraz składników zawarte w kosmetykach.

Świetlik

Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych w błonach śluzowych i obniża poziom wydzielanej histaminy. Świetlik jest też bardzo skuteczny w przypadku zastosowania zewnętrznego, czyli przemywania, okładów i kompresów stosowanych w dolegliwościach uczuleniowych i zapalnych. To remedium np. na wiosenne zapalenie spojówek.

Włączenie tych produktów do codziennej diety pomoże zmniejszyć uciążliwe objawy alergii, a także wspomóc organizm na wielu innych polach. ✿

Podziel się wiedzą!