Najlepsze sposoby na katar

Podziel się wiedzą!

Katar jest bardzo powszechnym oraz irytującym problemem w sezonie zimowym. Co zrobić, gdy już się przytrafi?

Gruczoły śluzowe w kanałach nosowych i zatokach produkują śluz, by utrzymać odpowiednie nawilżenie. Gdy dojdzie do infekcji ich akty-wność wzrasta, by wypłukać zalegające bakterie, a my biegamy z chusteczkami. Niektóre leki mogą powodować senność, ale ulgę z powodzeniem mogą również przynieść domowe metody.

Olej musztardowy

Jest jeszcze stosunkowo mało popularny i znany głównie w kosmetyce naturalnej, ale jego przeciwbakteryjne oraz antyhistaminowe właściwości mogą pomóc zwalczyć katar. Zawiera glukozynolan oraz izotocyjany, który odkażą drogi oddechowe i skracają czas infekcji. Wystarczy parę kropli oleju zaaplikować do nosa.

Opary z drzewem herbacianym

Ta metoda nie jest zalecana w przypadku dzieci, ale dorośli śmiało mogą odkryć moc drzewa herbacianego. Wystarczy dodać kilka kropel olejku do inhalatora i wdychać powstałą parę. Ulga gwarantowana. Przy okazji wilgoć rozrzedzi zalegającą wydzielinę oraz ułatwi jej usunięcie z dróg oddechowych.

Kurkuma

Szczególnie cenny jest w niej związek zwany kurkuminą. W kuchni warto ją zażywać wraz z papryką i pieprzem – wtedy jej wchłanianie do organizmu gwałtowanie się zwiększa. W przypadku infekcji, choć pomysł może wydać się dziwny, wystarczy na małą łyżeczkę wsypać odrobinę kurkumy, a następnie… wciągnąć ją nosem. W mgnieniu oka przyniesie ulgę.

Woda z solą

To stary i skuteczny sposób. Mieszankę ciepłej wody z dodatkiem soli wystarczy zakropić do nosa. Dzięki temu zalegająca wydzielina ulegnie rozrzedzeniu, a podrażnienia zostaną zneutralizowane.

Zielona herbata

Choć znana jest głównie ze swych odchudzających właściwości dzięki przyspieszaniu przemiany materii, to warto pamiętać również o jej innych zaletach. Zielona herbata to wiele witamin, w tym witamina C wspierająca odporność. Przy okazji zawiera przeciwutleniacze, działa antybakteryjnie i pobudza wzrost liczby komórek układu immunologicznego. Jej picie w ciągu dnia podczas kataru to przyjemna konieczność.

Nawilżenie

Krople do nosa użyte do walki z katarem mogą podrażniać śluzówkę i doprowadzać do jej przesuszenia. Właśnie dlatego warto zaopatrzyć się również w naturalne preparaty nawilżające. Nie mają przeciwskazań do długotrwałego stosowania, zmniejszają przekrwienie błony śluzowej, likwidują uczucie suchości oraz pieczenie. Składniki takich preparatów pomogą przywrócić śluzówce prawidłowe funkcje fizjologiczne i szybciej powrócić do zdrowia po walce z infekcją. Ich skład powinien opierać się na produktach naturalnych oraz składnikach łagodzących i nawilżających – wyciągu z alg, kwasie hialuronowym, witaminach czy pantenolu. Przebieg przeziębienia będzie łagodniejszy, a sam katar szybciej ustąpi.

Jesienno-zimowe infekcje górnych dróg oddechowych zwykle nie trwają długo, jednak tych kilka prostych sposobów poprawi samopoczucie i pomoże stanąć na nogi.❖

Podziel się wiedzą!