Najlepsze sposoby na ból gardła

Podziel się wiedzą!

O ból gardła nietrudno, szczególnie jesienią i w zimie. O ile walka z przeziębieniem jest trudniejsza, o tyle z bólem gardła całkiem szybko można sobie poradzić. Oto najlepsze sposoby.

Płukanki i spray’e do gardła

Płukanie słoną wodą może pomóc złagodzić drapanie w gardle. Sól rozbija śluz z opuchniętej, zaognionej tkanki i pomaga złagodzić dyskomfort. Ponadto ma właściwości antyseptyczne. Oczywiście nie trzeba jechać nad morze, żeby zdobyć taką płukankę lub zrobić sobie spray. Wystarczy przygotować wodę z solą w domowym zaciszu lub najlepiej udać się do apteki po specjalny płyn do gardła. Są tam dostępne dedykowane preparaty wzbogacone o składniki aktywne pochodzenia morskiego. Posiadają silne właściwości nawilżające i łagodzące. Likwidują uczucie suchości, a także wspomagają odbudowę nabłonka błon śluzowych. Działają bakteriostatycznie, likwidują stany zapalne błon śluzowych. Szczególnie poleca się je w przypadku zapalenia gardła lub krtani, ale również przy długotrwałym stosowaniu leków, przy pracy głosem (np. nauczyciele, adwokaci), centralnym ogrzewaniu, klimatyzacji, bardzo wysokiej lub niskiej temperaturze otoczenia, naturalnym starzeniu się błon śluzowych, paleniu papierosów, zanieczyszczeniu powietrza. Są nie tylko naturalne, ale również skuteczne, więc to dobra broń na problemy z gardłem. 

Wykorzystaj miód

Ciepła herbata słodzona miodem może złagodzić podrażnione gardło. Herbata utrzymuje również nawodnienie, co jest kolejnym ważnym krokiem w leczeniu bólu gardła. Zaparz filiżankę, gdy gardło zacznie doskwierać.

Nawilżaj pomieszczenie

Oddychanie w wilgotnym powietrzu może złagodzić obrzęk tkanek nosa i gardła. Dlatego włącz nawilżacz, aby podnieść wilgotność w pomieszczeniu. Dobrym pomysłem jest też gorący prysznic – ciepłe oraz wilgotne powietrze także zadziała łagodząco.

Herbata z rumianku

Napar rumiankowy jest naturalnie kojący. Od dawna jest stosowany do celów leczniczych, takich jak łagodzenie bólu gardła. Jest często wykorzystywany ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i ściągające.

Mięta pieprzowa

Znana jest ze swojej zdolności do odświeżenia oddechu, jednak rozcieńczone olejki z mięty pieprzowej mogą również łagodzić ból gardła. Mięta pieprzowa zawiera mentol, który pomaga rozrzedzić śluz i ograniczyć ból gardła oraz kaszel. Mięta pieprzowa ma również właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, które mogą sprzyjać gojeniu.

Papryka Cayenne

Pomysł wydaje się irracjonalny ale pieprz cayenne zawiera kapsaicynę – naturalny związek znany z blokowania receptorów bólowych. Spożywanie cayenne zmieszanego z ciepłą wodą i miodem może pomóc w łagodzeniu bólu gardła. ❖

Podziel się wiedzą!