Najlepsze rośliny odstraszające owady

Podziel się wiedzą!

Przyjazna pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Niestety przyjemną aurę skutecznie potrafią zepsuć uciążliwe owady. W takim razie jakie rośliny posadzić na balkonie lub w ogrodzie, by odstraszyć niepożądanych gości?

Każdy chce mieć ładny ogród lub balkon w lecie, szczególnie, gdy od czasu do czasu wpadają goście. Tymczasem rośliny można dobrać tak, by nie tylko ładnie się prezentowały, ale również były pożyteczne. Choćby poprzez odstraszanie natrętnych owadów.

Purpurowe petunie

Ta roślina jest tak skuteczna, że bywa nazywana naturalnym pestycydem! Odstrasza mszyce, pluskwy, chrząszcze i wiele innych szkodników. Kwiaty lubią słońce i będą rosły zarówno w doniczkach, jak i w ogrodzie.

Lawenda

Ludzie uwielbiają jej zapach, ale owady już niekoniecznie. Nie dość, że kwiaty bardzo ładnie się prezentują, to jeszcze tworzą barierę przed komarami. Roślna preferuje wysokie temperatury i suchą ziemię, jest łatwa w uprawie.

Pomarańczowa nasturcja

Działa na mączliki, pluskwy, mszyce i niektóre chrząszcze. Wydziela lotną substancję chemiczną, która chroni nie tylko kwiaty przed szkodnikami, ale również całe otoczenie. Nasturcję najlepiej nasadzić wiosną w wilgotnej, przepuszczalnej glebie i często podlewać.

Rozmaryn

To nie tylko smaczna przyprawa, ale również skuteczny repelent. Komary jej nie znoszą, a roślina wygląda na tyle reprezentacyjnie, że można nasadzić ją w widocznym miejscu jako ozdobę.

Bazylia

Jest rocznym zielem oddziałującym na muchówki, muchy domowe i komary – warto mieć kilka doniczek na parapecie. Wymaga częstego podlewania i przepuszczalnej gleby – wtedy najchętniej rośnie. Zmiażdżonymi liśćmi można też leczyć ukąszenia komarów, by złagodzić obrzęk. Jako dodatek do obiadu również sprawdzi się doskonale.

Trawa cytrynowa

To roślina blisko spokrewniona z cytronellą, którą swoją drogą również dobrze jest mieć w domu. Trawę cytrynową można jeść, działa odstraszająco na komary. Potrzebuje większej doniczki, ponieważ może urosnąć nawet na wysokość kilkudziesięciu centymetrów.

Mięta

Jest bardzo łatwa w uprawie, choć posadzona w ogrodzie może się tak rozrosnąć, że jej późniejsze usunięcie będzie już trudne. Rośnie przez cały rok pod warunkiem systematycznego podlewania, a za jej zapachem nie przepadają komary. W lecie, prócz roli repelenta, świetnie odnajdzie się w odświeżających napojach.

Jak widać roślin odstraszających insekty jest całkiem sporo. Dzięki temu każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie i cieszyć się czasem spędzanym na własnym balkonie lub tarasie. ✸

Podziel się wiedzą!