Najlepsze pożywienie na zdrowy sen

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Dobry sen jest niezwykle ważny dla ogólnego stanu zdrowia. Może zmniejszyć ryzyko rozwoju niektórych chorób przewlekłych, utrzymać zdrowy mózg i wzmocnić układ odpornościowy. Ogólnie zaleca się, aby spać od 7 do 9 godzin nieprzerwanie każdej nocy, chociaż wiele osób ma trudności z uzyskaniem wystarczającej ilości. Istnieje wiele strategii, których możesz użyć, aby promować dobry sen, w tym wprowadzić zmiany w diecie. Niektóre pokarmy i napoje mają właściwości poprawiające jakość snu.

Migdały

Regularne spożywanie migdałów wiąże się z niższym ryzykiem wystąpienia kilku chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2 i choroby serca. Przypisuje się to ich zdrowym tłuszczom jednonienasyconym, błonnikowi i przeciwutleniaczom. Migdały mogą również poprawić jakość snu. Dzieje się tak, ponieważ podobnie jak kilka innych rodzajów orzechów, są źródłem hormonu – melatoniny. Melatonina reguluje twój wewnętrzny zegar i sygnalizuje twojemu ciału przygotowanie się do snu. Migdały są również doskonałym źródłem magnezu, który zmniejsza stan zapalny i może pomóc obniżyć poziom kortyzolu – hormonu stresu, o którym wiadomo, że zakłóca sen.

Indyk

Ma kilka właściwości, które wyjaśniają, dlaczego niektórzy ludzie czują się senni po obiedzie z indykiem. Przede wszystkim zawiera aminokwas tryptofan, który zwiększa produkcję melatoniny. Białko indyka może również przyczyniać się do zdolności wywoływania zmęczenia – istnieją dowody na to, że spożywanie umiarkowanych ilości białka indyczego przed snem wiąże się z lepszą jakością odpoczynku, w tym z rzadszym budzeniem się w nocy.

Kiwi

Sprzyjające zasypianiu działanie kiwi jest przypisywane serotoninie. Serotonina to substancja chemiczna w mózgu, która pomaga regulować cykl snu. Sugerowano również, że przeciwutleniacze zawarte w kiwi, takie jak witamina C i karotenoidy, mogą być częściowo odpowiedzialne za jakość snu – potrzeba jednak więcej dowodów naukowych, ale prawda jest taka, że wiele osób po zjedzeniu kiwi zasypia szybciej i łatwiej.


Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Sok wiśniowy (tłoczony)

Cierpki sok wiśniowy wywołuje senność, a nawet badano jego rolę w łagodzeniu bezsenności. Efekt „usypiający” ma miejsce za sprawą dużych ilości melatoniny. W małym badaniu dorośli cierpiący na bezsenność pili 240 ml cierpkiego soku wiśniowego dwa razy dziennie przez 2 tygodnie. Spali 84 minuty dłużej i zgłosili lepszą jakość snu w porównaniu do okresu, w którym nie pili soku.

Tłuste ryby

Połączenie kwasów tłuszczowych omega-3 i witaminy D w tłustych rybach może potencjalnie poprawić jakość snu, ponieważ wykazano, że oba te związki zwiększają produkcję serotoniny. W jednym z badań mężczyźni, którzy jedli 10,5 uncji (300 gramów) łososia atlantyckiego trzy razy w tygodniu przez 6 miesięcy, zasypiali około 10 minut szybciej niż mężczyźni, którzy jedli kurczaka, wołowinę lub wieprzowinę.

Biały ryż

Sugerowano, że spożywanie pokarmów o wysokim IG, takich jak biały ryż, co najmniej 1 godzinę przed snem, może poprawić jakość snu – węglowodany dłużej się trawią, co męczy organizm i wywołuje senność. W jednym badaniu porównano nawyki snu 1848 osób na podstawie spożycia ryżu, chleba lub makaronu. Większe spożycie ryżu wiązało się z lepszym snem. Pomimo potencjalnej roli, jaką jedzenie białego ryżu może odgrywać w promowaniu snu, najlepiej jest jeść go z umiarem ze względu na stosunkowo niewielkie ilości błonnika i składników odżywczych.

Podziel się wiedzą!