Najczęstsze błędy podczas pielęgnacji uszu

Podziel się wiedzą!

Woskowina jest odpychająca, dlatego nic w tym dziwnego, że prawie każdy tak chętnie sięga po bawełniane patyczki i czyści nimi uszy. Tymczasem taki zabieg każdorazowo naraża na utratę słuchu przy próbie czyszczenia! W takim razie jak bezpiecznie zadbać o higienę?

Błona bębenkowa i miniaturowe kosteczki słuchowe są wyjątkowo łatwe do uszkodzenia. W skrajnych przypadkach mogą nawet wymagać zabiegu chirurgicznego po nieudolnej pielęgnacji uszu – uszkodzenie potrafi powiem doprowadzić do wycieku płynu powodującego zawroty głowy (w uchu środkowym znajduje się błędnik). 

Regularne czyszczenie niekonieczne

Uszy mają mechanizm samoczyszczący, który szczególnie dobrze działa np. podczas przeżuwania – wtedy zanieczyszczenia w kanałach kierowane są na zewnątrz. Z kolei woskowina ma właściwości antybakteryjne i chroni skórę. Zamiast szukać w uchu skarbów za pomocą patyczka, lepiej zaczekać aż woskowina sama się rozluźni i wypłukać ją sprayem do higieny uszu lub zebrać wilgotną chusteczką.

Bawełniane waciki nie są do uszu

Na większości opakowań znajdują się informacje z ostrzeżeniami. Patyczek nie tylko może uszkodzić błonę bębenkową ale również wepchnąć wosk głębiej i zaczopować kanał słuchowy.

Świece to strata czasu

Panuje moda na umieszczanie świeczki w kształcie stożka w uchu – ciepło ma przyciągnąć wosk do świecy i rozluźnić kanał. Opinie, często na zasadzie placebo, są różne, ale w praktyce przeprowadzone badania wykazały, że o ile skuteczność jest wątpliwa, to taki zabieg z dużym prawdopodobieństwem może doprowadzić do perforacji błony bębenkowej.

Inne dziwne pomysły

Nierzadko można natknąć się na porady dotyczące wydobywania wosku paznokciami, szpilkami czy wstrzykiwanie wody za pomocą strzykawki – to wszystko też jest niebezpieczne dla narządu słuchu.

W takim razie jak czyścić uszy? Przede wszystkim nie za często, ponieważ oczyszczają się same. Co jakiś czas warto za to skorzystać ze specjalistycznego spray’u, np. z wodą morską. Jest neutralna dla organizmu i skutecznie wypłukuje grudki woskowiny, a specjalny dozownik zadba o bezpieczną siłę aplikacji – w przeciwieństwie do strzykawki wypełnionej wodą. Czyszczenie uszu jest prostsze, niż się wydaje! ✿

Podziel się wiedzą!