Najczęstsze błędy podczas pielęgnacji uszu

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Woskowina jest odpychająca, dlatego nic w tym dziwnego, że prawie każdy tak chętnie sięga po bawełniane patyczki i czyści nimi uszy. Tymczasem taki zabieg każdorazowo naraża na utratę słuchu przy próbie czyszczenia! W takim razie jak bezpiecznie zadbać o higienę?

Błona bębenkowa i miniaturowe kosteczki słuchowe są wyjątkowo łatwe do uszkodzenia. W skrajnych przypadkach mogą nawet wymagać zabiegu chirurgicznego po nieudolnej pielęgnacji uszu – uszkodzenie potrafi powiem doprowadzić do wycieku płynu powodującego zawroty głowy (w uchu środkowym znajduje się błędnik). 

Regularne czyszczenie niekonieczne

Uszy mają mechanizm samoczyszczący, który szczególnie dobrze działa np. podczas przeżuwania – wtedy zanieczyszczenia w kanałach kierowane są na zewnątrz. Z kolei woskowina ma właściwości antybakteryjne i chroni skórę. Zamiast szukać w uchu skarbów za pomocą patyczka, lepiej zaczekać aż woskowina sama się rozluźni i wypłukać ją sprayem do higieny uszu lub zebrać wilgotną chusteczką.

Bawełniane waciki nie są do uszu

Na większości opakowań znajdują się informacje z ostrzeżeniami. Patyczek nie tylko może uszkodzić błonę bębenkową ale również wepchnąć wosk głębiej i zaczopować kanał słuchowy.


Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Świece to strata czasu

Panuje moda na umieszczanie świeczki w kształcie stożka w uchu – ciepło ma przyciągnąć wosk do świecy i rozluźnić kanał. Opinie, często na zasadzie placebo, są różne, ale w praktyce przeprowadzone badania wykazały, że o ile skuteczność jest wątpliwa, to taki zabieg z dużym prawdopodobieństwem może doprowadzić do perforacji błony bębenkowej.

Inne dziwne pomysły

Nierzadko można natknąć się na porady dotyczące wydobywania wosku paznokciami, szpilkami czy wstrzykiwanie wody za pomocą strzykawki – to wszystko też jest niebezpieczne dla narządu słuchu.

W takim razie jak czyścić uszy? Przede wszystkim nie za często, ponieważ oczyszczają się same. Co jakiś czas warto za to skorzystać ze specjalistycznego spray’u, np. z wodą morską. Jest neutralna dla organizmu i skutecznie wypłukuje grudki woskowiny, a specjalny dozownik zadba o bezpieczną siłę aplikacji – w przeciwieństwie do strzykawki wypełnionej wodą. Czyszczenie uszu jest prostsze, niż się wydaje! ✿

Podziel się wiedzą!