Na ratunek podczas Hashimoto

Podziel się wiedzą!

W ostatnim czasie można zaobserwować tendencję wzrostową pacjentów z chorobą Hashimoto, czyli autoimmunologiczną, niedoczynnością tarczycy, powstałą w skutek przewlekłego oraz wyniszczającego zapalenia. Okazuje się, że odpowiedni tryb życia może diametralnie zmienić przebieg choroby i złagodzić jej uciążliwe objawy.

Tarczyca jest gruczołem umiejscowionym w okolicach szyi, o którym zazwyczaj się nie pamięta. Do czasu, aż ten narząd zacznie borykać się z problemami i zmieni codzienne życie w horror. Tak się dzieje, ponieważ tarczyca ma bezpośredni lub pośredni wpływ na praktycznie wszystkie układy organizmu, przez co wszelkie nieprawidłowości są męczące – tak jak w przypadku choroby Hashimoto. Jej dokładne przyczyny nie są jeszcze znane, ta przypadłość niepostrzeżenie może rozwinąć się w każdym wieku kobiet (rzadziej u mężczyzn), szczególnie w momencie silnych wahań hormonalnych. Chodzi tutaj przede wszystkim o okres bezpośrednio po urodzeniu dziecka, dorastanie czy menopauzę. W przypadku choroby Hashimoto dochodzi do nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego, co ostatecznie prowadzi do powstawania przeciwciał przeciwko tarczycy. W rezultacie gruczoł jest wyniszczany, a produkcja prawidłowej ilości hormonów staje się niemożliwa. Objawy niedoczynności tarczycy wywołanej przez Hashimoto są na tyle ogólne, że czasami trudno jest rozpoznać tą chorobę: od zmęczenia, poprzez zaburzenia pamięci oraz miesiączkowania, a na tyciu i problemach skórnych kończąc.

Nie został jeszcze opracowany skuteczny sposób zahamowania rozwoju tej choroby, leczenie jest tylko objawowe. Regularne przyjmowanie lewotyroksyny pozwala na normalizację stężenia TSH i powrót do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak oprócz leków, w opanowaniu skutków tej choroby wyraźne efekty przynosi po prostu zmiana trybu życia. 

Dieta

To kluczowy element. Drastyczne wahania kaloryczne oraz bogactwo węglowodanów są niewskazane, ponieważ organizm reaguje i może zaognić przebieg choroby. Idealna dieta jest zbilansowana oraz bogata w warzywa i owoce, które w naturalny sposób dostarczą to, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tarczycy – jod, selen,  cynk, żelazo, witaminę B12, D oraz przeciwutleniacze. Można też wykluczyć potencjalne alergeny obciążające organizm – białka pszenicy (i gluten), białka jaja kurzego, mleko krowie (oraz inne produkty z kazeiną), drożdże, produkty sojowe. Posiłki warto spożywać regularnie 4-5 razy dziennie oraz zrezygnować z produktów wysoko przetworzonych, czyli gotowych dań, słodyczy czy ciastek. Świetnym pomysłem będzie jednak dodatek pełnowartościowego białka oraz tłuszcze o dużej zawartości omega-3 (drób, ryby, awokado, pestki). Tak naprawdę ważne jest, aby przy Hashimoto trzymać się lekkiej diety. Tak jak wcześniej było wspomniane, często pacjenci mają ograniczoną tolerancję na gluten oraz laktozę, ale to kwestia obserwacji własnego organizmu.

Sport

Wysiłek fizyczny w przypadku Hashimoto jest niezbędny, ale trzeba go odpowiednio dobrać, ponieważ zbyt intensywne ćwiczenia mogą pobudzić układ immunologiczny i sprawić, że choroba stanie się bardziej męcząca. W takim razie co wybrać? Rewelacyjnie sprawdzają się relaksacyjne ćwiczenia oddechowe, zajęcia w basenie (Aqua Aerobic), rozciąganie (tzw. Stretching) czy popularny spacer z kijkami – Nordic Walking. Już 30 min. kilka razy w tygodniu w zupełności wystarczy.

Umysł

Udowodniono, że jednym z głównych czynników zaognienia przebiegu Hashimoto jest stres. Ciężko jest go uniknąć w codziennym życiu ale istnieją różne sposoby na to, by go ograniczyć. Właśnie dlatego warto od czasu do czasu odwiedzić SPA, wyjechać gdzieś na weekend lub umówić się na wizytę u psychologa, który pomoże ukoić nerwy.

Idealnie jest łączyć przyjmowanie leków, regularne badania oraz dobrze skomponowaną dietę i umiarkowaną aktywność fizyczną. Odpowiednio dobrany styl życia przynosi świetne efekty i pomaga zapomnieć o chorobie. Dietę, aktywność fizyczną i odpowiedni relaks można dobrać sobie samemu, lub zdać się na ekspertów, ponieważ nawet w Polsce są już ośrodki, które oferują specjalne programy dla chorych na Hashimoto. Problemy z tarczycą są uciążliwe, jednak można z nimi żyć i na nowo cieszyć się każdym dniem. ✤

Podziel się wiedzą!