Mity o problemach z tarczycą

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Uczeni twierdzą, że kobiety powyżej 35. roku życia mają więcej niż 30% szans na problemy związane z tarczycą. Objawy często są niejasne, dlatego tarczyca pozostaje bardzo zagadkowa. Eksperci oddzielili jednak prawdę od fikcji – nie we wszystko warto wierzyć!

Gluten może wywołać chorobę tarczycy?

Na chorobę Hashimoto czy Gravesa-Basedova nie ma wpływu gluten zawarty w pożywieniu. Zdecydowanie większy wpływ wywierają czynniki genetyczne. Problemy z tarczycą często pojawiają się jednocześnie z chorobami autoimmunologicznymi, np. celiakią, podczas której nie należy spożywać glutenu, dlatego mogą być błędnie utożsamiane z nieodpowiednią dietą.

Tylko kobiety starsze mogą cierpień na problemy z tarczycą?

Nieprawda, zaburzenia mogą dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn w każdym wieku. Prawdą jest tylko, że najczęściej chorują osoby płci żeńskiej po 35. roku życia, ze względu na wyższy poziom estrogenu niż u mężczyzn.

Guzek na szyi oznacza chorą tarczycę?

Wole, to popularny objaw problemów z tarczycą, ale guzek tak naprawdę może sygnalizować wiele innych chorób – np. torbiel lub obrzęk węzłów chłonnych. Specjalista postawi odpowiednią diagnozę.


Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Zmęczenie i przybieranie na wadze to objawy problemów z tarczycą?

Niedoczynność tarczycy jest bardzo specyficzna i może wywołać wiele niespójnych objawów – nie tylko zmęczenie i tycie. Tak naprawdę cykl miesiączkowy potrafi wywołać podobne objawy, dlatego warto go dokładnie śledzić. Dopiero w następnej kolejności konieczne będzie badanie TSH.

Choroby tarczycy są łatwe do wyleczenia?

Niestety wyleczenie tarczycy nie jest łatwe, choć sama terapia jest prosta i zazwyczaj ogranicza się do podawania hormonów w odpowiednich dawkach. Takie tabletki zazwyczaj rozleniwiają organizm i w pewnym sensie uzależniają go od zewnętrznych dawek hormonów, przez co trzeba je brać do końca życia.

Najlepiej ograniczyć używanie metalowych garnków?

Niektórzy twierdzą, że metal, który dostaje się do pożywienia z naczyń podczas gotowania, może wzmagać problemy z tarczycą. W rzeczywistości więcej korzyści przyniesie odstawienie mocno przetworzonego jedzenia, bo to właśnie ono szkodzi bardziej – nie ma sensu wyrzucać garnków.

Unikanie produktów sojowych poprawi stan tarczycy?

Nie w każdym przypadku. Produkty sojowe nie są polecane tylko osobom z niedoczynnością tarczycy, ponieważ soja ogranicza wchłaniania hormonów – w tym również tych podawanych w lekach. Pacjenci z nadczynnością nie muszą rezygnować z tofu czy innych produktów sojowych. ❅

Podziel się wiedzą!