Mity o pielęgnacji włosów

Podziel się wiedzą!

Każdy ma inne włosy, toteż problemy z nimi związane są różne. Poznaj mity związane z pielęgnacją włosów, w które nie warto wierzyć.

Mit: częste przycinanie włosów sprawia, że szybciej rosną

To by było zbyt piękne. Systematyczne podcinanie włosów nie wpływa na ich wzrost, co nie znaczy, że nie warto tego robić. Skracanie końcówek co około 6-8 tygodni spowoduje, że włosy będą sprawiały wrażenie zdrowszych i bardziej gęstych.

Mit: jeśli wyrwiesz jeden siwy włos, w jego miejscu wyrosną dwa siwe

Ten mit wziął się stąd, że ludzie wyrywali pojedyncze siwe włosy, a potem była ich na głowie cała masa. To jednak wcale nie znaczy, że zamiast jednego siwego włosa wyrastały kolejne dwa – po prostu organizm starzeje się. A wyrywanie włosów osłabia cebulki i sprawia, że całkiem przestają rosnąć.

Mit: mycie włosów wpływa na ich wypadanie

To normalne, że po umyciu głowy w wannie leżą pojedyncze włosy – po prostu były słabe, i tak by wypadły, a prysznic wcale nie wzmógł tego procesu. Co ciekawe – rzadkie mycie włosów może osłabić bujną czuprynę, ponieważ nagromadzenie olejów blokuje wzrost i powoduje stany zapalne z powodu kolonizacji bakterii. Główną przyczyną osłabienia cebulek jest stres oraz hormony.

Mit: farbowane włosy są mniej zdrowe

Niekoniecznie. Nowoczesne farby są stosunkowo delikatne, a farbowanie na kolor ciemniejszy pogrubia włos i w pewnym stopniu go osłania. Dokładnie odwrotnie jest za to z rozjaśnianiem – to jedna z najgorszych rzeczy, która potęguje łamliwość oraz osłabia strukturę. 

Mit: nie można farbować włosów podczas ciąży

Głównym ryzykiem podczas farbowania włosów podczas ciąży jest wdychanie oparów amoniaku, a nie ryzyko jego wchłonięcia przez skórę głowy. Stężenie tej substancji w farbach jest jednak na tyle niskie, że nie sprawia zagrożenia – zresztą zawsze można też sięgnąć po naturalną hennę.

Mit: pieniące się szampony lepiej myją

Tak naprawdę ilość piany wcale nie wpływa na właściwości myjące szamponu. Ponadto wiele silnie pieniących się szamponów zawiera siarczany, które są oceniane negatywnie w odniesieniu do zdrowia. 

Mit: nakrycia głowy powodują łysienie

Panowała opinia, że czapki i kapelusze upośledzają przepływ krwi w skórze głowy i są przyczyną łysienia. Dziś wiadomo, że to mit – szczególnie u mężczyzn za łysienie odpowiada wysoki poziom testosteronu i stres np. w miejscu pracy. 

Mit: im częściej myjesz włosy, tym są zdrowsze

To nieprawda – częste szczotkowanie i mycie włosów może uszkodzić łuskę. Właśnie dlatego tak ważny jest dobór delikatnych szamponów do codziennej pielęgnacji. Łagodna receptura nie powinna zawierać siarczanów i będzie zapobiegała ryzyku powstawania podrażnień oraz reakcji uczuleniowych. W składzie lepiej unikać też związków o oznaczeniu SLS oraz SLES (laurylosiarczan sodu i forma etoksylowana). ❅

Podziel się wiedzą!