Mity o infekcjach ucha

Podziel się wiedzą!

Infekcja ucha to nic przyjemnego, ale tak naprawdę praktycznie każdy przez nią przechodzi. Na temat tej choroby krąży jednak wiele mitów. W które lepiej nie wierzyć, by sobie lub dziecku nie zaszkodzić?

Zapalenie ucha środkowego to najczęściej występująca choroba ucha. Ma zwykle podłoże bakteryjne i jest efektem rozprzestrzeniania się infekcji z nosa lub gardła. Objawia się silnym bólem, który u wielu dzieci wywołuje płacz i rozdrażnienie. Nie można tego lekceważyć, ponieważ nieleczona choroba może prowadzić do wystąpienia groźnych powikłań – zapalenia wyrostka sutkowatego, niedowładu lub porażenia nerwu twarzowego, zapalenia ucha wewnętrznego, opon mózgowych, błędnika czy ropnia mózgu. Wiele informacji związanych z zapaleniem ucha nie ma jednak związku z prawdą.

Mit: każdy ból ucha oznacza infekcję

Nieprawda, ból ucha może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Problem pomoże rozwiązać laryngolog, dlatego nie można “na ślepo” podawać dzieciom antybiotyku przed precyzyjnym zdiagnozowaniem choroby.

Mit: infekcja ucha zawsze łączy się z gorączką

Statystycznie gorączka podczas problemów z uszami towarzyszy co drugiemu dziecku, więc to wcale nie jest reguła. Właśnie dlatego wysoka temperatura ciała nie powinna być ważnym czynnikiem diagnostycznym, ponieważ pojawia się losowo.

Mit: wiatr i nurkowanie zwiększają ryzyko infekcji ucha

Infekcja jest związana z wewnętrzną częścią ucha, a nie zewnętrzną. To oznacza, że wiatr czy woda nie mają wpływu na zapoczątkowanie choroby, ponieważ blokuje je błona bębenkowa. Głównymi czynnikami ryzyka są: wiek (6 miesięcy – 2 lata), karmienie piersią, ekspozycja na dym, użycie zabrudzonego smoczka, czynniki genetyczne.

Mit: podczas infekcji ucha nie można pływać

Skoro nurkowanie nie wpływa na zakażenie, to nie jest też groźne gdy już do infekcji dojdzie. Dopóki bębenek uszny nie pęknie, przestrzeń zmieniona chorobowo pozostaje odcięta od wody.

Mit: infekcje ucha wymagają podania antybiotyku

Dzieci dobrze znoszą leczenie bez antybiotyków. Obowiązujące regulacje zalecają stosowanie leków typu Rx w przypadku silnego bólu, gorączki, drenażu ucha lub infekcji obu uszu jednocześnie. Przed wprowadzeniem antybiotyków zalecana jest obserwacja, czy choroba postępuje lub nasila się. 

Mit: amoksycyklina jest zbyt słaba

Ten antybiotyk bardzo dobrze radzi sobie z infekcją ucha. Mocniejsze leki o szerszym spektrum działania lepiej zostawić sobie w rezerwie na wypadek bardziej rozległych infekcji. Ponadto amoksycyklina jest względnie tania i dobrze tolerowana przez dzieci. 

U 20% maluchów występują systematycznie nawracające infekcje ucha, dlatego część rodziców decyduje się na założenie dziecku specjalnej rurki redukującej ryzyko problemów. Infekcja ucha jest męcząca, ale warto poznać ją lepiej, by wiedzieć jak z nią walczyć i które informacje mijają się z prawdą. ✿

Podziel się wiedzą!