Mity o biustonoszu, które zmienią Twoje myślenie!

Podziel się wiedzą!

Teoretycznie w noszeniu biustonosza nie ma niczego zaskakującego, jednak istnieje wiele powielanych mitów, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. W które nie ma sensu wierzyć?

Mit: noszenie biustonosza sprawia, że piersi na starość pozostaną bardziej jędrne

Wiele kobiet właśnie dlatego nosi biustonosz – by później cieszyć się ładnymi i kształtnymi piersiami. Niestety czasu nie można oszukać. Biust ładnie wygląda w staniku, ale to nie znaczy, że zachowa jędrność również w podeszłym wieku, ponieważ nie da się cofnąć fizjologicznych zmian.

Mit: biustonosz może powodować raka piersi

Badacze stwierdzili w 1995 roku, że ciasne staniki uciskają węzły chłonne i mogą powodować nowotwory. W rzeczywistości ucisk na węzły chłonne jest znikomy, a teza nie ma jasnego potwierdzenia. Raka piersi determinują głównie czynniki genetyczne.

Mit: biustonoszu nie można brać w pralce

Można, choć to niestety skraca jego „życie” – haczyki mogą się uszkodzić. Trzeba tylko pamiętać o wykorzystaniu łagodnego detergentu oraz użycia możliwie chłodnej wody. Istnieje również pogląd, że stanika wcale nie powinno się prać, ale w praktyce zasada jest taka sama, jak w przypadku bielizny – to niehigieniczne. Na biustonoszu zbierają się wydzieliny ciała i złuszczony naskórek, nie da się go nie prać.

Mit: ten sam biustonosz możesz używać przez lata

Niestety nawet ulubionego stanika trzeba się w końcu pozbyć – rozsądna granica to rok. Po wielu miesiącach stanik rozciąga się, wygina, jego miseczki stają się mniej foremne. Wtedy należy go po prostu wymienić, ponieważ nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji – mimo że dalej może być wygodny.

Mit: rozmiar stanika jest taki sam w różnych firmach

W rzeczywistości każda marka używa swojej własnej rozmiarówki, która w skrajnych przypadkach może być zupełnie różna. Właśnie dlatego biustonosz należy dopasować przed zakupem.

Mit: spanie w staniku sprawia, że biust jest ładniejszy w ciągu dnia

Niestety nie ma żadnych dowodów, że nieustanne noszenie biustonosza zapobiegnie późniejszemu opadaniu piersi. Głównym winowajcą deformacji jest karmienie piersią, które w połączeniu z grawitacją osłabia więzadła i sprawia, że biust jest mniej jędrny. 

Wiele z tych powtarzanych mitów zostało uznanych za prawdę, a tymczasem główną rolą biustonosza jest to, by piersi ładnie wyglądały podczas jego noszenia – stanik czasu niestety nie oszuka, ale może i taki kiedyś pojawi się w sklepach? ✸

Podziel się wiedzą!