Metody zapobiegania bliznom

Podziel się wiedzą!

Blizny często stanowią nie tylko problem estetyczny, ale również psychologiczny – ich wygląd może pogarszać samoocenę. Poznaj sztuczki, które sprawią, że blizny staną się mniej widoczne!

Największy problem stanowią uszkodzenia powstałe w widocznych miejscach. Skóra niestety nie zawsze goi się w odpowiedni sposób, ale tworzenie się blizny patologicznej i źle gojącej się można rozpoznać.  Winowajcą jest kilka czynników.

Geny

Są odpowiedzialne za wiele schorzeń, w tym tendencję do tworzenia bliznowców.

Wiek

Młoda skóra regeneruje się szybko, ale nadprodukcja fibroblastów może sprawić, że blizna stanie się wypukła. Przez to rany u osób starszych mogą być mniej widoczne po wygojeniu.

Lokalizacja rany

Najgorsze są miejsca podatne na rozciąganie, np plecy lub ramiona. Ponadto źle goją się również zranienia, które powstały prostopadle do fałdów skóry.

Za gorsze gojenie odpowiada też ciemna karnacja, hormony i przede wszystkim niewłaściwa higiena, która może prowadzić do powstania stanów zapalnych oraz powikłań. Ale co zrobić, by blizna była jak najmniej widoczna?

Plastry silikonowe

Rozjaśniają blizny, a także wygładzają je, dzięki czemu rana staje się mniej widoczna. Plastry idealnie nadają się do stosowania w miejscach niewidocznych – doskonale dopasowują się do skóry i można je nosić przez całą dobę, dzięki czemu mogą cały czas oddziaływać.

Żele silikonowe

Działają w ten sam sposób co plastry, ale lepiej sprawdzają się w miejscach widocznych, np. na twarzy, ponieważ są dyskretniejsze. Pod ubraniem mogą się ścierać. Konsystencja dobrego żelu nie powinna kleić się do skóry i dać się łatwo wmasować.

Oleje

Niektóre naturalne oleje redukują blizny, np. olej tamanu. Należy stosować go 2 razy dziennie, by ślad po ranie wyraźnie zmniejszył się pod względem długości i szerokości. Za działanie gojące odpowiadają głównie dwa związki – kwas kalofillowy i kallofilloidyna. To flawonoidy o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych oraz antybiotycznych.

Laser frakcyjny

Polecany jest do blizn starszych, przerostowych i wypukłych. Dzięki laserowi frakcyjnemu zagojona rana przebudowuje się oraz stanie się mniej widoczna. Im starsze jest uszkodzenie skórne, tym więcej zabiegów jest potrzebnych, choć możliwości lasera i tak są znacznie większe od ogólnodostępnych preparatów – dlatego jest polecany w tych najtrudniejszych przypadkach. W świeżych ranach świetnie sprawdzi się olej tamanu oraz produkty silikonowe. 

Warto mieć na uwadze, że najważniejszy jest czas – im świeższa blizna, tym łatwiej można ją zredukować. Dlatego nie czekaj, tylko działaj! ❅

Podziel się wiedzą!