Medycyna alternatywna u dzieci

Podziel się wiedzą!

Rodzice coraz częściej szukają alternatywnych form leczenia, ale czy słusznie?

Jeszcze nie tak dawno temu medycyna niekonwencjonalna była obiektem drwin, a dzisiaj branża zdrowotna coraz bardziej się do niej przekonuje. Alternatywne formy leczenia najczęściej znajdują zastosowanie w przypadku przewlekłych chorób u dzieci – szpitale w innych krajach posiadają nawet specjalne programy np. dla najmłodszych dotkniętych chorobami nowotworowymi. Ale jakie niekonwencjonalne metody leczenia są najczęściej stosowane?

Masaż

Badania na temat wpływu masażu na rozwój noworodków prowadził instytut w Miami. Okazało się, że masowane maluchy szybciej i lepiej się rozwijały. Obecnie masaż jest stosowany na szeroką skalę we wspomaganiu leczenia wielu chorób u dzieci. Jakich? Między innymi astmy, bezsenności, kolki, czy mukowiscydozy.

Pole energetyczne

Opinie na temat tej gałęzi medycyny są mocno podzielone. Jedni uważają, że to znachorstwo i omamianie pacjentów, a drudzy wierzą w szansę na uzdrowienie. Jak jest naprawdę? Zwolennicy wierzą, że pola energetyczne otaczają i przenikają ludzkie ciało. Stosując odpowiednie zabiegi można stymulować organizm. W tym celu stosowana jest np. akupunktura wywodząca się z Azji. Cienkie igły stymulują różne punkty na ciele wspomagając powrót do zdrowia. Stosowana jest również stymulacja elektryczna, masaż shiatsu, akupresura oraz wiele innych technik. Wszystkie te zabiegi mają na celu zachowanie równowagi energetycznej. Wybrane szkoły kształcą specjalistów, którzy są w stanie rozpoznać zaburzenia w przepływie energii i w razie konieczności podreperować „aurę”. Trzeba tylko pamiętać o jednym – taka forma leczenia przewlekłych chorób może wspomagać medycynę konwencjonalną, ale nie zastępować ją.

Ciało i umysł

Ta forma terapii ma za zadanie zaprzęgnąć do pracy wyobraźnię dziecka. W jaki sposób? Na przykład poprzez hipnozę. Dzięki temu można łagodzić ból, niepokój, problemy behawioralne, czy zaburzenia snu. Skutki uboczne praktycznie nie występują.

Zioła

Możliwości ziół nie trzeba nikomu przedstawiać. W aptekach jest wiele leków opartych składem o zdobycze natury, które po prostu działają. Inna kwestia to homeopatyczne preparaty zielarskie. Są tak mocno rozcieńczone, że nie mają większych przeciwskazań do zażywania. Ta gałąź medycyny niekonwencjonalnej wierzy, że ważny jest czas zbioru, dawkowanie, odpowiednie przygotowanie oraz wiele innych czynników. Zwolennicy zalecają stosowanie homeopatycznych leków ziołowych podczas infekcji górnych dróg oddechowych. W praktyce wyniki badań takiego leczenia nie są jednoznaczne – jedni potwierdzają skuteczność terapii, inni wręcz przeciwnie. 

Medycyna alternatywna zyskuje na popularności i tak naprawdę każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, czy wierzy w jej skuteczność. Pewne jest jedno – z reguły nie szkodzi, a może pomóc, ale nie można zastąpić nią konwencjonalnego leczenia oraz farmakoterapii. Warto traktować ją jako wspomaganie kuracji – nie tylko u dzieci. W końcu każdy sposób jest dobry, by szybciej wrócić do zdrowia. ✿

Podziel się wiedzą!