licorice, Liquorice, Glycyrrhiza glabra, star anise, fennel,

Lukrecja, czyli pomoc w walce z wirusami

Podziel się wiedzą!

Lukrecja jest byliną wieloletnią należącą do rodziny bobowatych. Można ją znaleźć głównie w Azji oraz w południowej Europie. Co ciekawe, możemy wyróżnić aż około 21 gatunków tej rośliny charakteryzujących się podobnymi właściwościami. Lukrecja, dzięki swoim wyjątkowym właściwościom znalazła zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce. Już starożytni korzystali z jej zdrowotnych właściwościach. Osiąga około 1-1,5 metra wysokości, ma motylkowate, fioletowe lub białe kwiaty. Surowcem leczniczym są korzenie oraz kłącza zbierane późną jesienią lub wczesną wiosną z 3-4 letnich krzewów. Obiera się je z kory, myje, suszy oraz kroi, a następnie wykorzystuje do sporządzania leczniczych naparów lub pozyskuje z nich cenne składniki i produkuje leki roślinne.

Lukrecja zawiera saponiny trójterpenowe, do których należy przede wszystkim glicyryzyna (kwas glicyryzynowy) – jest substancją słodszą od białego cukru aż o 50 razy! Wyróżnić też możemy izoflawony, cukrowce, fitosterole, kumaryny, garbniki, saponiny, flawonoidy oraz kwasy (jabłkowy oraz likwirowy). Istotnymi składnikami, które również znajdziemy w lukrecji jest witamina C, olejek eteryczny, gorczyca, aminokwasy, żywica oraz sole mineralne.

W kosmetyce wyciągi z korzenia lukrecji wykazują nadzwyczajne właściwości antyoksydacyjne. Aktywność antyoksydacyjna zawartych w nich flawonoidów jest nawet sto razy większa niż witaminy E. Co więcej, należą one do najsilniejszych obecnie znanych przeciwutleniaczy pochodzenia naturalnego. Kosmetyki z lukrecją zalecane są w profilaktyce anti-aging. Ekstrakty pobudzają krążenie krwi i limfy, przeciwdziałają obrzękom i pomagają walczyć z cellulitem. Wyciągi z lukrecji charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością w pobudzaniu wzrostu włosów.

Leczniczo roślina cechuje się właściwościami antyalergicznymi, immunostymulującymi, bakteriobójczymi, przeciwłojotokowymi, moczopędnymi oraz przeciwzapalnymi, a nawet ma działanie rozkurczowe. Odwar z korzenia stosowany jest pomocniczo w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy. Warto zauważyć, że preparat ten nie tylko hamuje bakterie, lecz także zapobiega ich rozrostowi w jelitach. Roślina działa wykrztuśnie, więc zaleca się jej wykorzystanie gdy mamy problemy z suchym kaszlem, zalegającą flegmą w górnych drogach oddechowych, przy bólu gardła, nieżycie oskrzeli, a także wspomagająco w przypadku astmy. Cukierki z lukrecją warto z kolei podawać dzieciom, gdyż hamują rozwój próchnicy.

Aktualnie w mediach pojawiła się informacja, że Chińczycy wykorzystują ją w walce z COVID-19. Nie ma jednak na to dodatkowych badań świadczących o pozytywnym działaniu na zdrowie oraz niszczeniu na wirusa. Wiadomo natomiast, że glicyryzyna hamuje namnażanie się wirusów. Glicyryzyna ma tak silne działanie, że nie wolno stosować jej przez dłuższy czas. Może bowiem dawać poważne działania niepożądane. A w wielu przypadkach jej przyjmowanie jest wręcz przeciwwskazane. Nie powinny jej stosować osoby z chorą wątrobą, marskością wątroby, nadciśnieniem tętniczym oraz niewydolnością nerek. Przeciwwskazaniami do stosowania są także: endometrioza, nowotwory piersi, jajników, macicy, ciąża oraz karmienie piersią. Natomiast osoby, które regularnie przyjmują leki na choroby przewlekłe powinny skonsultować stosowanie lukrecji z lekarzem.

Ważne jest również aby spożywać ją nie dłużej, niż przez okres 4 tygodni. Niezastosowanie się do tego zalecenia może powodować różne skutki uboczne w postaci np. arytmii serca, podwyższonego ciśnienia, zatrzymania płynów w organizmie i powstawania obrzęków. W połączeniu z niektórymi lekami może dojść do dużego obniżenia potasu w organizmie.

Za większość działań niepożądanych odpowiada zawarta w lukrecji glicyryzyna (a to ona hamuje rozwój wirusów). Opracowano formę odglicyryzowaną, w skrócie określaną jako DGL. Flawonoidy pozostały. Lukrecja DGL bazuje na leczniczych właściwościach flawonoidów, jest skuteczna i bezpieczna np. w leczeniu wrzodów żołądka.

Aneta Szarek

Podziel się wiedzą!