Leczenie ciepłem i zimnem

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Trudno przejść przez życie bez wysiłku, a co za tym idzie – bez wielu rodzajów bólu. Kiedy warto użyć ciepła, a kiedy zimna, by szybciej pozbyć się dolegliwości?

Niska temperatura z reguły lepiej sprawdza się w przypadku urazów sportowych. Z kolei wysoka utrwala stan zapalny i w niektórych przypadkach może być wręcz szkodliwa. Na początek warto przyjrzeć się rodzajom okładów, które można wykonać samemu w domu. Jednorazowo nalży je stosować przez 20 minut w przypadku konkretnego problemu.

Okłady z lodu

W tej roli świetnie sprawdza się zamrożony groszek lub kukurydza. Na rynku dostępne są również specjalne opakowania z żelem, które można schłodzić w zamrażarce. 

Lodowy masaż

Wystarczy wlać wodę do kubka i całość zamrozić, a później masować obolałe miejsce.

Chłodzące maski

Kupisz je w swojej aptece – mają w środku specjalny żel. W roli chłodzącej maski odnajdzie się też ręcznik namoczony w zimnej wodzie.

WIlgotne ciepło

To nic innego jak gorąca kąpiel w wannie lub pod prysznicem. Najlepsze jest jacuzzi, które dodatkowo wymasuje obolałe miejsca.

Okłady cieplne

Specjalne okłady dostaniesz w swojej aptece. Wystarczy owinąć nimi newralgiczne miejsca. Szczególną ostrożność zachowaj podczas stosowania termoforów lub zabiegów parafinowych. Zbyt wysoka temperatura zakończy się przegrzaniem i trzeba będzie walczyć z bolesnymi oparzeniami.

Skoro znane są już rodzaje okładów, to czas bliżej przyjrzeć się źródłom bólu oraz domowym sposobom leczenia za pomocą wysokiej oraz niskiej temperatury.


Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Problem: Artretyzm

Przyczyna: Ból powstaje w skutek zużytych chrząstek w stawach.

Leczenie: Najlepiej sprawdza się metoda wilgotnego ciepła połączona z relaksującym masażem.

Problem: Ból głowy

Przyczyna: Przyczyn może być wiele, najczęstsze to podłoże nerwowe, nieprawidłowe ciśnienie krwi oraz napięcie mięśniowe w okolicach szyi.

Leczenie: Okłady lodu załagodzą pulsujący ból głowy, z kolei wilgotne ciepło pomoże pozbyć się bolesnych skurczów szyi

Problem: Nadwyrężenia

Przyczyna: To nic innego jak naciągnięte mięśnie – najczęściej w okolicach pleców, łydek, ud, czy ramion.

Leczenie: Na początek lepiej zastosować okłady z lodu – złagodzą stan zapalny oraz znieczulą ból. Po ustąpieniu stanu zapalnego dla odmiany należy zastosować okłady cieplne, które pomogą załagodzić sztywność mięśni oraz powrócić do formy.

Problem: Skręcenia

Przyczyna: Skręcenia to bolesne nadwyrężenia stawów, zwykle w okolicach kostek lub kolan.

Leczenie: Należy postępować tak samo, jak w przypadku nadwyrężeń, czyli zacząć od niskiej temperatury i zakończyć na wysokiej, by rozluźnić stawy.

Problem: Urazy ścięgien

Przyczyna: Ostre urazy mogą pojawiać się po wysiłku fizycznym (np. w okolicach ramion, kolan czy nadgarstków). Z kolei przewlekłe problemy zazwyczaj są powiązane z chorobami stawów.

Leczenie: Urazy ścięgien powstałe po wysiłku fizycznym należy leczyć okładami z lodu – to pozwoli zmniejszyć ból oraz ograniczyć stan zapalny. Przewlekłe problemy wymagają konsultacji ze specjalistą i leczenia wysoką temperaturą, która rozluźni ścięgna i je odciąży. ✤

Podziel się wiedzą!