Zregeneruj dłonie w zaledwie kilka dni!

Podziel się wiedzą!

Borykasz się z szorstkimi, popękanymi i suchymi dłońmi? To popularny problem, szczególnie w zimie. Na szczęście wystarczy wykorzystać kilka prostych sztuczek, by przywrócić im doskonałą formę.

Przyczyn przesuszonych i popękanych dłoni istnieje wiele, a jednym z głównych źródeł problemów jest pogoda. Sucha skóra powstaje w skutek upośledzenia zewnętrznej warstwy lipidowej, o co nietrudno podczas niskich temperatur. Przez to niemożliwe staje się utrzymanie wilgoci, a zdolności regeneracyjne zostają zachwiane. Ostatecznie dłonie stają się przesuszone, mają tendencję do pękania i pieczenia. Jednak to nie jedyny problem – skóra nie tylko gorzej utrzymuje wilgoć, ale również jest bardziej podatna na zanieczyszczenia środowiska, starzenie i promieniowanie UV. Na szczęście dłoniom szybko można przywrócić dawny blask, wystarczy wiedzieć tylko w jaki sposób.

Unikaj mydła

Choć brzmi to podejrzanie, to taka jest prawda – typowe mydło szkodzi szczególnie w zimie. Większość produktów zawiera syntetyczne substancje zapachowe, konserwanty i siarczany, które przesuszają skórę dłoni. Ponadto mydła antybakteryjne i silnie pieniące się rozrywają naturalną warstwę tłuszczową na powierzchni dłoni, co jest pierwszym krokiem do ich przesuszenia. Zamiast agresywnych środków, postaw na łagodne mydła i balsamy z dodatkami nawilżającymi i po każdym umyciu rąk dokładnie je spłukuj.

Nawilżaj

Ten krok nie jest niczym zaskakującym, choć wiele osób niepoprawnie stosuje kremy nawilżające. Dlaczego? Przed aplikacją kosmetyku warto zastosować specjalistyczny peeling do dłoni, np. na bazie pumeksu lub soli. To właśnie dzięki niemu zostaną usunięte martwe komórki, skóra stanie się oczyszczona, a składniki aktywne kremu do rąk będą lepiej przenikały do skóry właściwej, ponieważ napotkają mniej barier. Dzięki temu skóra dłużej będzie odpowiednio nawilżona i odporna na niskie temperatury, a ponadto przejdzie zdrowy detoks. Swoją drogą – współczesne peelingi również posiadają ciekawe właściwości. Mogą zawierać różne oleje, witaminę E, masła czy woski, dzięki czemu odżywiają skórę i zapewniają jej elastyczność, a sam masaż przyjemnie odpręża. Po takim zabiegu można zastosować krem do rąk, który dodatkowo nawilży skórę i ochroni ją przed mrozem. W tym celu świetnie sprawdzi się nawet zwykły olej kokosowy.

Unikaj suszarek z gorącym powietrzem

Bardzo często można natknąć się na nie w publicznych toaletach. Niestety mocno wysuszają skórę. Jeśli w pobliżu nie ma papierowych ręczników, to wykorzystaj papier toaletowy do wytarcia rąk, a następnie zaaplikuj cienką warstwę kremu.

Dobierz odpowiednie rękawiczki

Ochrona dłoni w zimie to podstawa – bez rękawiczek skóra szybko zacznie pękać. Jednak nosząc rękawiczki można sobie zaszkodzić jeszcze bardziej – wiele zależy od użytego materiału. Sztuczny z dodatkiem winylu to prosta droga do przesuszonych dłoni. Jedyny dobry wybór to bawełna (100% cotton) lub skóra (leather) – sprawdź skład rękawiczek na metce zanim je kupisz.

Nawilżaj powietrze w domu

Szalejące kaloryfery w zimie przesuszają powietrze, które szybciej zacznie wyciągać wodę z twoich dłoni. Właśnie dlatego zainwestuj w nawilżacz lub powieś zbiorniczki z wodą na kaloryferach. Mała rzecz, a zdziwisz się jakie efekty może przynieść. 

Doskonałe efekty daje również wymoczenie dłoni w wodzie z owsem, aplikowanie co jakiś czas czystego żelu aloesowego oraz zakładanie na noc specjalnych bawełnianych rękawiczek w połączeniu z tłustym, regenerującym kremem. Dzięki temu wystarczy zaledwie kilka dni, by dłonie odzyskały blask. ❅

Podziel się wiedzą!