Korzyści stosowania serrapeptazy

Podziel się wiedzą!

Serrapeptaza to enzym proteolityczny, co oznacza, że jest wykorzystywana przez organizm do rozbijania białek na aminokwasy. Okazuje się, że ten związek oferuje wiele korzyści zdrowotnych.

Serrapeptazę najpierw wyizolowano z bakterii jelitowych (Serratia E15) jedwabników, które wykorzystują ten enzym do rozbicia ścian kokonu. Przy okazji związek sprawdzono w badaniu porównującym działanie przeciwzapalne różnych enzymów, gdzie twierdzono, że serrapeptaza była najskuteczniejsza w zmniejszaniu stanu zapalnego. Obecnie jest powszechnie stosowana jako lek przeciwzapalny i suplement oraz naturalna alternatywa dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Kiedy warto ją stosować?

Redukuje stan zapalny i obrzęk

Martwe komórki i tkanki (szczątki komórkowe) powodują miejscowe stany zapalne poprzez nadmierną stymulację układu odpornościowego. Serrapeptaza sprzyja rozpadowi tego typu złogów, co pomaga usunąć szkodliwe substancje z miejsca zapalnego.

Ogranicza ból

Serrapeptaza zmniejsza ból, zapobiegając uwalnianiu amin, z których część wzmaga procesy bólowe. Skuteczność została potwierdzona w wielu badaniach.

Usuwa skrzepy

Serrapeptaza może rozkładać fibrynę odpowiedzialną za proces krzepnięcia krwi, np. w martwej tkance bez uszkadzania otaczającej zdrowej tkanki. Ta właściwość wspomaga usuwanie skrzepów krwi, a także poprawia skuteczność antybiotykoterapii, ponieważ leki mogą dokładniej penetrować tkanki.

Ogranicza ryzyko udaru

Mniejsza ilość skrzepów to także mniejsze ryzyko problemów związanych z układem krwionośnym, w szczególności udarów. Krew swobodniej przepływa.

Może pomóc w chorobie Alzheimera

Testy przeprowadzono u szczurów, gdzie serrapeptaza zwiększała poziomy zarówno BDNF, jak i IGF-1, które chronią komórki mózgowe. Dodatkowo serrapeptaza zmniejszała aktywność prozapalnych TGF-β i IL-6, z których oba związki są obecne w wysokim stężeniu u pacjentów z chorobą Alzheimera.

Dawkowanie najlepiej skonsultować ze specjalistą, choć można zauważyć pewną prawidłowość. Nie istnieją też ogólne zalecenia. Dawki rzędu 5 mg do tej pory okazały się wystarczające, aby zmniejszyć obrzęk i ból np. po operacji zęba. W większości badań klinicznych stosuje się serrapeptazę w dawkach od 10 do 60 mg na dobę. Czasami rozpuszcza się ją dodatkowo w roztworze soli (w stężeniu w zakresie 0,005-0,5 mg / ml) i podaje wraz z antybiotykami. Serrapeptazę opracowano również jako żel lub maść do stosowania miejscowego na skórę. ✤

Podziel się wiedzą!