Koenzym Q10 ratuje serce?

Podziel się wiedzą!

Koenzym Q10 utożsamiany jest przede wszystkim z tzw. eliksirem młodości, który szczególnie dobre działanie wywiera na skórę, redukując zmarszczki. Tymczasem jest w stanie zmniejszać śmiertelność u osób z niewydolnością serca.

Koenzym Q10 znajduje się w każdej komórce, gdzie wpływa na produkcję energii. Mało tego – poprawia również wykorzystanie tlenu i pomaga w utracie zbędnego tłuszczu, co ma szczególne znacznie w przypadku organów posiadających zapotrzebowanie na dużą ilość energii. Chodzi tutaj przede wszystkim o serce i mięśnie szkieletowe. Pod koniec 2014 roku ekspertom udało się udowodnić, że długotrwałe stosowanie koenzymu Q10 powoduje redukcję współczynnika umieralności wśród pacjentów z ciężką bądź umiarkowaną niewydolnością serca aż o 43%. To jednak nie jedyne mocne strony tego intrygującego związku.

Zmniejsza poziom złego cholesterolu

Odpowiedni poziom koenzymu Q10 we krwi jest bardzo ważny, ponieważ zwiększa on metabolizm komórek, poprawiając w ten sposób tolerancję serca na wysiłek. Zmniejsza także ryzyko nadciśnienia tętniczego, ponieważ obniża poziom złego cholesterolu, co pomaga chronić przed udarem i chorobą wieńcową.

Wpływa na poprawę pracy serca

Przyjmowanie leków i suplementów z koenzymem Q10 zmniejsza śmiertelność w wyniku chorób krążenia i poprawia pracę serca. Potwierdził to eksperyment, w którym wzięło udział 420 pacjentów.

Wskazany dla cukrzyków

Specjaliści oceniają, że koenzym Q10 pobudza syntezę enzymów, które normalizują przemianę węglowodanów. To sprawia, że wprowadzenie do diety tego przeciwutleniacza przez cukrzyków prowadzi do unormowania poziomu glukozy ze krwi.

Stosowanie koenzymu Q10 jest niezwykle efektywne dla naczyń krwionośnych. Co prawda nie obniża poziomu cholesterolu tak wyraźnie jak statyny i fitostatyny (np. monakolina K), to jednak ma pozytywny wpływ na przepływ krwi pomiędzy sercem a płucami. Właśnie dlatego jest tak ważnym czynnikiem wpływającym na wydłużenie życia. ❅

Podziel się wiedzą!