Keto czy śródziemnomorska? Dobierz najlepszą dietę dla siebie!

ketogeniczna (w skrócie keto) dieta ostatnio wzbudza zainteresowanie , głównie dzięki niezliczonym wpływom mediów. Warto rozważyć wady i zalety tego trendu w porównaniu do diety śródziemnomorskiej, w odniesieniu do utraty wagi, jak również ogólnego stanu zdrowia.

Dieta ketogeniczna

O wysokiej zawartości tłuszczu i niskiej zawartości węglowodanów oraz umiarkowanej zawartości białka ma zazwyczaj poniższy rozkład makroskładników:

 • 75% kalorii z tłuszczu,
 • 15% -20% kalorii z białka
 • 5% -10% kalorii z węglowodanów.

Zakłada się, że poprzez ograniczenie spożycia węglowodanów do minimalnych poziomów, Twój metabolizm przejdzie w ketozę, w wyniku której spalany będzie tłuszcz w ciele zamiast węglowodanów. Aby przejść do ketozy, posiłki i przekąski koncentrują się na tłuszczach, takich jak oleje, awokado, masło i bekon – a węglowodany są ograniczone do minimalnej porcji równej mniej więcej dwóm jabłkom dziennie. W diecie keto możesz włączyć umiarkowaną ilość białka pod postacią wołowiny, wieprzowiny, drobiu, owoców morza i jaj. Tłuszcz w tego typu diecie jest praktycznie nieograniczony, dlatego możesz cieszyć się bogatym wyborem różnych produktów, takich jak masło, bekon, żeberka, tłuste hamburgery i tłuste ryby.

Dieta śródziemnomorska

To przeciwieństwo diety keto, wymaga około 50% -60% dziennej dawki kalorii pochodzących z węglowodanów, 25% -35% kalorii z tłuszczu (przy nasyconych tłuszczach utrzymywanych na minimalnym poziomie), a pozostała część z białka. Aby przestrzegać planu żywieniowego w stylu śródziemnomorskim, trzymać się kilku zasad:

 • owoce i warzywa: staraj się jeść co najmniej pięć porcji warzyw i dwie porcje owoców każdego dnia,
 • ziarna: korzystaj z co najmniej trzech porcji dziennie
 • fasola: wykonuj posiłki,
 • bezmięsne z fasolą i roślinami strączkowymi kilka razy w tygodniu,
 • orzechy: ciesz się garścią jako przekąską lub jako częścią posiłku każdego dnia,
 • oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia: używaj jako głównego tłuszczu zamiast masła lub pasty,
 • czerwone mięso i produkty mleczne: jedz z umiarem,
 • wino czerwone: wypij kieliszek podczas kolacji (opcjonalnie).

Dieta śródziemnomorska jest wspierana przez prawie 6000 recenzowanych badań, które dokumentują rolę w zmniejszaniu ryzyka chorób serca, cukrzycy typu 2, raka, demencji i innych. Niedawny raport wykazał, że wśród 41 różnych diet, śródziemnomorska zdobyła pierwsze miejsce jako ta najzdrowsza i została uznana za najłatwiejszą dietę do naśladowania. W tym samym raporcie dieta keto otrzymała 38 miejsce.

Badania pokazują, że osoby, które przestrzegają tradycyjnego życia w stylu śródziemnomorskim, będą żyły dłużej i zdrowiej. Styl jedzenia, który jest najczęściej kojarzony z Hiszpanią, Włochami i Grecją – jest uważany za tak zdrowy, że często jest polecany przez specjalistów od żywienia i naukowców.

Dieta keto była dietą terapeutyczną opracowaną w 1930 roku jako dodatkowy sposób, aby pomóc w opanowaniu napadów padaczkowych u dzieci. W ciągu ostatnich kilku lat keto stało się popularnym sposobem na szybką utratę wagi i stało się najmodniejszym sposobem na dietę wśród wielu gwiazd Hollywood. Problem polega na tym, że długoterminowe przestrzeganie tak niskowęglowodanowego stylu życia jest prawie niemożliwe, a większość keto-wielbicieli może trzymać się go jedynie poprzez zaplanowane dni „z dietą” lub „bez diety” każdego tygodnia. Ponieważ dieta ketonowa ogranicza chleb, zboża, owoce i warzywa bogate w skrobię, łatwo o niedobory żywieniowe. A ponieważ jest bogata w tłuszcze nasycone, może zwiększać ryzyko chorób serca.

Dieta śródziemnomorska to zrównoważony, oparty na roślinach plan żywieniowy, w którym posiłki są przygotowywane z lokalnych, sezonowych produktów do wyboru. Jest łatwa w przygotowaniu. Z kolei dieta keto wymaga dużej ilości pokarmów pochodzenia zwierzęcego i przetworzonych tłuszczów, takich jak oleje i masło orzechowe, aby zaspokoić codzienne zapotrzebowanie na kalorie. Poza tym czy jesteś w stanie żyć do końca życia bez ziemniaków, chleba, makaronu, bułek czy ryżu?

Dieta keto może przynieść lepsze efekty, jeśli chodzi o odchudzanie. Jednak jeśli szukasz zdrowego sposobu na optymalizację masy ciała, ciesz się smakiem i elastycznością diety śródziemnomorskiej. ❄︎