Jedzenie które niszczy Twoją cerę

Podziel się wiedzą!

 

Ogórki kiszone, napoje gazowane, a nawet nabiał – to wszystko może pogarszać wygląd Twojej skóry. Upewnij się na jakie produkty spożywcze uważać, by zachować piękną cerę.

Produkty spożywcze wpływają nie tylko na obwód w pasie, ale również na wygląd cery. Wiele z nich pobudza wydzielanie sebum, zatyka pory lub uczula. Nie chodzi jednak o to, by nic nie jeść – wystarczy ograniczyć spożywanie niektórych produktów podczas problemów skórnych.

Słodycze

Złej sławy cukru nie trzeba nikomu przedstawiać. W nadmiarze sprzyja przetłuszczaniu skóry oraz powstawaniu wyprysków. Odgrywa też rolę w procesach starzenia – uwalnia wolne rodniki oraz niszczy włókna kolagenu i elastyny. Efekt? Skóra traci jędrność i elastyczność.

Nadmiar soli

Sól wpływa na zatrzymywanie wody w organizmie. To powoduje, że nawilżenie skóry jest nieprawidłowe, co widać gołym okiem – matowieje i wygląda na zmęczoną. Sól przy okazji zaostrza zmiany trądzikowe i stany zapalne. 

Ostre przyprawy

Co prawda przyspieszają metabolizm i wspomagają odchudzanie, ale istnieje też druga strona medalu. Prócz tego, że często uczulają, to mają tendencję do zaostrzania zmian trądzikowych i pobudzają produkcję sebum. Lepiej nie przesadzać z ich ilością.

Napoje gazowane

Bardzo często zawierają duże ilości cukru, co już brzmi źle. Same w sobie przyczyniają się jednak do nadmiernego wydzielania sebum, co ostatecznie zatyka pory i powoduje wypryski. Efektem końcowym są zmiany zapalne skóry.

Pomidory i ogórki kiszone

W nadmiarze mają tendencję do uczulania. Na skórze mogą pojawiać się zaczerwienienia oraz drobna wysypka. Ponadto cera traci blask, staje się matowa i szorstka. 

Ziarna i rośliny strączkowe

Zawierają lektyny, które mogą przysporzyć sporo problemów. Zaburzają metabolizm cynku oraz blokują enzym odpowiedzialny za rozpuszczanie białek. To sprzyja zatykaniu porów oraz stanom zapalnym skóry.

Mleko, sery i jogurty

One również zaburzają metabolizm cynku, co stymuluje rozwój trądziku. Ponadto zawierają niewielką ilość estrogenu, który powoduje wypryski na skórze. Z nabialem w diecie lepiej nie przesadzać.

Owoce morza

O ile spożywanie ryb jest dobrym pomysłem, to sprawa morskich skorupiaków wygląda już inaczej. Mają dużą ilość jodu, co powoduje zatykanie  porów skóry. A zatkane pory to większe ryzyko trądziku.

Tłuszcze roślinne

Zawierają zbyt dużą ilość kwasów tłuszczowych Omega-6. Co to oznacza? Zaburzony zostaje stosunek pomiędzy Omega-3 a Omega-6, co ostatecznie może prowadzić do zablokowania porów oraz stanów zapalnych. Ważna jest odpowiednia proporcja w diecie.

Na cerę zły wpływ ma też oczywiście alkohol oraz kawa, która mimo swoich dobroczynnych właściwości, w nadmiarze powoduje szarzenie skóry oraz jej przesuszenie. Warto mieć na uwadze, że nie ma sensu wprowadzać specjalnych diet, bo szybko okaże się, że większość produktów szkodzi skórze i nic nie można jeść. Podczas problemów dermatologicznych warto tylko na jakiś czas zrezygnować z niektórych przekąsek, by organizm doszedł do siebie, a cera stała się piękniejsza. Zresztą – każda skóra reaguje inaczej. ✿

Podziel się wiedzą!