Jak zapanować nad porami skóry?

Podziel się wiedzą!

Jeśli uważasz, że pory na Twojej twarzy mają wielkość talerzy, to nie jesteś wyjątkiem – problem jest bardzo popularny. Poznaj je lepiej, by nad nimi panować!

Pory są małymi otworkami w skórze przez które wydostaje się na zewnątrz łój i pot. Oleje chronią skórę przed infekcjami oraz przesuszeniem, dlatego pory ma każdy i nie można ich zamknąć, ale za to można zredukować ich widoczność, szczególnie w okolicach twarzy.

Dlaczego niektórzy mają powiększone pory?

Wielkość porów zależy od wielu czynników – między innymi od genetyki, płci oraz wieku. Często duże są u mężczyzn, ponieważ ich skóra wytwarza więcej łoju, a po organizmie krąży więcej testosteronu. 

Czy pory powiększają się wraz z wiekiem?

Wraz z wiekiem i oddziaływaniem promieni UV w skórze spada ilość kolagenu, co powoduje utratę sprężystości skóry. Przez to pory mogą zatykać się brudem i naskórkiem, co sprawia, że optycznie wydają się większe, bo skóra nie jest już tak jędrna. 

Czym jest zatkany por i jak go oczyścić?

Oleje, brud oraz złuszczona skóra wiążą się ze sobą oraz blokują otwór – w ten sposób por się zatyka i powstają zaskórniki lub trądzik. Temu procesowi można zapobiec na kilka sposobów – częstymi peelingami, a także preparatami spowalniającymi wydzielanie sebum.

Na jakie składniki zwrócić uwagę w celu pielęgnacji porów?

Przede wszystkim na witaminę A (retinol) – zmniejsza produkcję tłuszczy. Bardzo ważne są również kremy z filtrem UV, oraz preparaty z kwasem salicylowym, który penetruje pory i pomaga zachować je w czystości. Dodatkowo wygładza skórę i nie podrażnia. Świetny efekt wizualny da oczywiście makijaż, choć trzeba wiedzieć jak go odpowiednio nałożyć. Najlepiej sprawdzi się podkład z silikonem, który należy wklepać, a nie wcierać, co wyraźnie wygładzi twarz i zakryje rozszerzone pory.

Jakie zabiegi sprawdzają się najlepiej w celu zmniejszenia porów?

Przede wszystkim te z użyciem lasera – impuls świetlny mocno wygładza jednocześnie stymulując skórę do syntezy kolagenu. Taki zabieg warto zastosować szczególnie w okolicach brwi, nosa i podbródka, gdzie pory zawsze są wyraźnie większe. A jeśli nie laser, to łagodniejsze światło IPL – dermatolog pomoże doradzić najlepszą metodę. Poza tym pozytywnie oceniane jest też mikro nakłuwanie przebudowujące skórę.

Czy pory można zamknąć?

To mit, pory są zawsze otwarte – zamknięcie mogą spowodować zanieczyszczenia, co prowadzi do niedoskonałości cery. Nie reagują też na temperaturę jak powszechnie się uważa, ponieważ nie mają mięśni – po prostu gorąca woda zmiękcza zewnętrze warstwy skóry co rozszerza pory. Wtedy lepiej wchłaniają się również substancje aktywne kosmetyków. 

Kluczem do ładnej cery tak naprawdę jest odpowiednia pielęgnacja. Widoczność porów wbrew pozorom w łatwy sposób można zmniejszyć, dzięki czemu twarz stanie się gładka i olśniewająca. ❅

Podziel się wiedzą!