Jak zaakceptować siebie?

Podziel się wiedzą!

Na każdym kroku próbujemy komuś dorównać, spełnić czyjeś oczekiwania. Postępujemy bezpiecznie, wykonujemy zadania zgodnie z aprobatą. Ciągle szukamy akceptacji innych, a tymczasem często nie akceptujemy samych siebie.

Samoakceptacja jest jedną ze składowych poczucia własnej wartości. Aby zaakceptować siebie musimy się poznać, mieć świadomość swoich wad i niedoskonałości oraz pozbyć się obaw, które miałyby się wiązać z ujawnieniem tych mankamentów. Brak samoakceptacji skutkuje zawyżeniem lub zaniżeniem swojej oceny. Zawyżona samoocena jest wynikiem utrzymywania wyidealizowanego obrazu siebie natomiast jej zaniżenie wiąże się z poczuciem winy i beznadziejności, na brak spełnienia oczekiwań jakie sobie stawiamy. Oba zjawiska nie są dla nas korzystne. Jeśli uda nam się zaprzyjaźnić ze sobą wszystko stanie się łatwiejsze. Przecież przyjemniej jest iść przez życie z kimś lubianym niż z własnym wrogiem.

Masz prawo do błędów i słabości

Bycie doskonałym jest niemożliwe, czujemy się więc sfrustrowani i przygnębieni. Utrata pracy, przybranie kilku kilogramów, pomyłki życiowe, oblany egzamin, niepowodzenia- to może zdarzyć się każdemu  i wcale nie oznacza, że jesteśmy gorsi czy mniej wartościowi. Trzeba pogodzić się z faktem, że nie ma ludzi idealnych a życie może być piękne kiedy pokochamy siebie takimi jakimi jesteśmy. Bądź dla siebie wyrozumiały, czasami popełnij błąd i naucz się tolerować swoje ułomności. Najważniejsze, żebyś wyciągał wnioski na przyszłość.

Naucz się prosić o pomoc

Nie wszystko jesteśmy w stanie zrobić sami. Przyznanie się do słabości czy potrzeby wsparcia są oznaką dojrzałości i mądrości. Naucz się prosić o pomoc i pozwól jej sobie udzielić. Jednak jeśli ktoś za bardzo chce ingerować w Twoje życie, postaw jasne granice. Powiedz łagodnie, ale stanowczo, że dziękujesz za pomoc i opinię, ale w związku z tym, że dotyczy to Twojego życia to ty podejmiesz ostateczną decyzję.

Nie porównuj się z innymi

Każdy jest jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny. Daje nam to możliwość bycia autentycznym w tym co robimy, myślimy i czujemy. Poczucie estetyki jest czymś indywidualnym. Zawsze znajdzie się ktoś od nas lepszy, ładniejszy, mądrzejszy. Zadbaj o siebie- pójdź do kosmetyczki, na jogę, poczytaj książkę- poświęć czas tylko sobie. Jeśli jest Ci źle z własnym ciałem czy umiejętnościami uprawiaj więcej sportu, zapisz się na fitness czy kurs- to pozwoli Ci podnieść swoją samoocenę.

Szanuj się!

Kiedy ktoś nas źle traktuje, tracimy szacunek do siebie. Jeśli sami się nie szanujemy, to nikt nas nie będzie szanował. Masz problem z byciem asertywnym i obroną własnego zdania? Poczytaj książki na ten temat lub zapisz się na kurs. Może się też przydać praca z lustrem: codziennie patrz na swoje odbicie i mów na głos, że jesteś wartościowy, zasługujesz na szacunek i kochasz siebie.

Pochwal siebie i sprawiaj sobie przyjemności

Zła krytyka może uciąć skrzydła, a pochwała wysoko wznieść. Najczęściej zwracamy uwagę na niepowodzenia. Zmień to- zwracaj uwagę na swoje najmniejsze osiągnięcia i nagradzaj się za nie. Pochwal siebie, powiedz, że jesteś wspaniały i dajesz sobie radę. Jeśli nie wszystko wychodzi, pomyśl jak to zmienić i myśl o sobie pozytywnie. Trudności potraktuj jak wyzwania, które mogą Cię czegoś nauczyć. Sprawiaj sobie małe przyjemności- wyjdź do kina, weź długą kąpiel, kup sobie jakiś drobiazg czy nowy ciuch. Jeśli jesteś niezdecydowany lub lubisz niespodzianki: napisz na małych              karteczkach rzeczy które sprawiają Ci przyjemność i wrzuć je do słoika- codziennie sięgnij po karteczkę i zrealizuj to co na niej napisane!

Każdy lubi komplementy!

Jak reagujesz kiedy ktoś powie Ci coś miłego, czy potrafisz przyjąć komplement? Jeśli zazwyczaj  czujesz się niezręcznie, milczysz, unikasz wypowiedzi lub zmieniasz temat- następnym razem koniecznie zareaguj inaczej. Jeśli ktoś pochwali twój ubiór, nie mów że ma 100 lat i wygrzebałeś to z najgłębszego dna szafy albo że wrzuciłeś na siebie pierwszą lepszą rzecz która była pod ręką- uśmiechnij się i podziękuj za mile słowa. Komplementy są przyjemne, więc nie odmawiaj sobie przyjemności! ✸

Małgorzata Kuczar, psycholog

Podziel się wiedzą!