Jak wspierać w trudnych chwilach?

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Odnosząc się do większości, można zaryzykować stwierdzenie, że ludzie generalnie sami radzą sobie z problemami. Jest jednak wiele sytuacji, w których zwracają się o pomoc lub poradę do najbliższych, których darzą zaufaniem. Mimo szczerych chęci nie zawsze wiemy, jak zareagować i sami mierzymy się z bezradnością. Przedstawiam zatem kilka wskazówek, które mogą pomóc w kryzysowej sytuacji.

Najważniejsze co możesz zrobić – po prostu wysłuchaj

Niekiedy ludzie zwracając się o pomoc wcale nie oczekują rozwiązania przez Ciebie swoich problemów. Zalewając się łzami, tym samym dają upust swoim długo tłumionym emocjom. Już sam taki akt bywa oczyszczający i przynosi ulgę. Poświęcony przez Ciebie czas i uwaga jaką dajesz, a także zainteresowanie problemem spowodują, że bliska osoba poczuje się zrozumiana. Sama rozmowa zatem sprawi, że poczuje się lepiej!

Nie wiesz co powiedzieć – powiedz co czujesz

Wysłuchanie trudnej historii, o której opowiada bliska osoba może wprawić w osłupienie i poczucie bezradności. Jak zareagować? Co powiedzieć? Kiedy skala wydarzenia wydaje się tak wysoka, że wszystkie słowa pocieszenia wyglądają blado – mów wprost o uczuciach. Określenia wyrażające Twoje poruszenie, złość czy głębokie współczucie zasygnalizują drugiej osobie, że jest rozumiana. Pokażesz tym samym, że emocje które przeżywa są normalne, a jej reakcja w tej sytuacji – zupełnie naturalna.

Bądź ostrożny w dawaniu rad


Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

„Na  Twoim miejscu zrobiłbym zupełnie inaczej…”. Dawanie innym porad wbrew pozorom może być ryzykowne. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie będą konsekwencje wprowadzanych w życie zmian. Jeżeli nie przyniosą one poprawy możesz zostać obarczony odpowiedzialnością i winą za niepowodzenie, bo przecież „niepotrzebnie Cię posłuchałam”. Ponadto niekoniecznie musisz słusznie ocenić, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojego przyjaciela. Pamiętaj, że pod pewnymi względami ludzie są tacy sami, a pod innymi – zupełnie różni.

Higiena pomagania – czyli pomyśl też o sobie

Wspieranie innych dla nas samych może być wyczerpujące. Angażując się w życie bliskich osób zbytnio zagłębiamy się w ich problemy i rozterki. Niekiedy trudno rozstać się z przykrymi emocjami i przejść z tym do porządku dziennego. Dotyczy to szczególnie osób z wysoką empatią, które silnie przeżywają tragedie innych. Często osoby te, same potrzebują pomocy by uporać się z tym, co usłyszały. Dlatego istotne, abyś Ty także miał swojego powiernika, przyjaciela, który w potrzebie wysłucha Ciebie.

Złoty środek – pomiędzy ignorancją, a nadgorliwością

Staraj się wyważyć swoje zaangażowanie w życie i problemy bliskich Ci osób. Zachowaj regułę, by  wspierać w sytuacjach kryzysowych, ale jednocześnie pozwolić innym żyć własnym życiem. Oczywiście może to oznaczać popełnianie przez nich błędów czy podejmowanie niewłaściwych decyzji. Mimo tego nie próbuj nadgorliwie mieszać się w życie drugiej osoby. Jako dobry przyjaciel pozostaw jej swobodę wyboru, w razie potrzeby – ona sama poprosi Cię o pomoc. ❀

mgr Sara Kowalska,

psycholog

Podziel się wiedzą!