Sekrety siarki organicznej

Podziel się wiedzą!

O siarce organicznej, czyli metylosulfonylometanie, wspomina się stosunkowo rzadko. Tymczasem tzw. MSM posiada niesamowite właściwości terapeutyczne oraz profilaktyczne – nie tylko odtruwa, ale również odbudowuje. Co warto wiedzieć na temat tego niedocenianego związku i gdzie można go znaleźć?

Siarka organiczna (MSM) stanowi jedno z ciekawszych odkryć medycyny ostatnich lat. Liczne badania sugerują, że spadek poziomu tego związku w organizmie może prowadzić do chronicznego zmęczenia, osłabienia, pogorszenia nastroju, a nawet zaburzenia pracy niektórych narządów. Na domiar złego – o niedobór metylosulfonylometanu całkiem łatwo. Poziom siarki w organizmie wynosi około 0,2 mg / kg masy ciała, tymczasem z moczem każdy z nas wydala nawet do 11 mg dziennie. 

Skąd wziąć siarkę organiczną? Wbrew pozorom jej najbogatszym źródłem są po prostu wysokiej jakości suplementy. W codziennej diecie o nią trudno, ponieważ przetworzona żywność nie zawiera jej prawie wcale. MSM jest stosunkowo delikatny i bardzo łatwo go uszkodzić gotowaniem lub pasteryzacją, a nawet poprzez zamrażanie oraz naświetlanie. Dziś warzywa i owoce hoduje się, a nie uprawia, przez co obecność MSM spada w nich praktycznie do zera z powodu procesu konserwacji. Ten sam problem tyczy się również innych produktów, choćby mleka. Ale dlaczego siarka organiczna jest taka ważna?

Wpływa na włosy i paznokcie

Składają się one z wytrzymałego białka o dużej zawartości siarki, znanego jako keratyna. Bez odpowiedniej ilości MSM włosy i paznokcie nie będą zdrowe i mocne, ponieważ w organizmie zabraknie budulca.

Odmładza

Wiele mówi się o kolagenie, który wpływa na sprężystość skóry i młody wygląd, a także zdrowie mięśni, stawów oraz niektórych tkanek. Do jego syntezy niezbędna jest lizyna, prolina, witamina C i właśnie siarka. Bez tego ostatniego składnika upośledzona jest również elastyczność połączeń między poszczególnymi komórkami.

Redukuje procesy zapalne

MSM bez skutków ubocznych jest w stanie ograniczać ból oraz procesy zapalne. Szczególnie dobrze sprawdza się np. w odniesieniu do zwyrodnień stawu kolanowego.

Wzmacnia działanie innych składników

Okazuje się, że siarka organiczna wspomaga działanie witamin oraz cennych składników odżywczych, w szczególności witaminy C, B, A, D, E, koenzymu Q10, wapnia, magnezu i wielu innych. Wyjątkowo dobry efekt przynosi łączenie MSM z witaminą C. Taka kuracja działa silnie oczyszczająco, spod skóry znikają pajączki, a narządy zostają odciążone. Z kolei wraz ze srebrem, w zastosowaniu zewnętrznym, pomaga zmiękczyć twardą, skórkowatą tkankę oraz zlikwidować popękane naczynka krwionośne.

MSM łagodzi również problemy neurologiczne, zwiększa ilość krwi, wspiera chelatację metali ciężkich i bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu. To wyjątkowo ciekawy związek, o którym warto pamiętać. ✿

Podziel się wiedzą!