Jak ratować nos po zimie?

Podziel się wiedzą!

Przeziębienia, krople do nosa, przesuszone i zimne powietrze – drogi oddechowe nie mają w zimie łatwego życia, dlatego teraz jest idealny czas na to, by pomóc im się zregenerować. Od czego zacząć?

Sezon zimowy obciąża układ oddechowy. Osłabiona odporność i zderzenie gorącego powietrza w domu z zimnym na zewnątrz wzmagają ryzyko infekcji. Wystarczy dorzucić do nich jeszcze częste używane kropel do nosa oraz suche powietrze w pomieszczeniach, by na wiosnę okazało się, że śluzówka jest w naprawdę kiepskiej kondycji. Objawia się to przede wszystkim swędzeniem, kichaniem, pieczeniem, a czasem nawet drobnym krwawieniem. Czas pomóc jej wrócić na dobre tory!

Woda morska

Wyselekcjonowane wody morskie potrafią działać skuteczniej od roztworu chloru sodu, czyli wody fizjologicznej. Można ich używać bez ograniczeń, zarówno do pielęgnacji nosa, jak i oczyszczania oraz redukowania przesuszenia po zimie. Warto pamiętać, że nawilżająco zadziałają izotoniczne roztwory wody morskiej, bo w aptekach występują też hipertoniczne.

Nawilżaj mieszkanie

W mieszkaniu powietrze szczególnie suche jest w zimie, ale również teraz, u skraju sezonu grzewczego, warto zamontować na kaloryferach zbiorniczki z wodą lub zainwestować w elektryczny nawilżacz. Z pewnością odczujesz różnicę.

Preparaty z apteki

To jedna z najskuteczniejszych i najszybszych metod, które pomogą przesuszonej i podrażnionej śluzówce zregenerować się. Takie preparaty przywracają fizjologiczne funkcje oraz przynoszą zauważalną ulgę, redukując suchość, pieczenie i przekrwienie – bez problemu znajdziesz je w swojej aptece. Czego szukać w składzie? 

• Kwas hialuronowy – wspomaga nawilżenie międzykomórkowej tkanki łącznej oraz tworzy barierę ochronną. Wykazuje właściwości higroskopijne, co oznacza, że wiąże wodę.

• Wyciąg z alg – najlepiej z czerwonych lub brunatnych alg. Wyciąg działa łagodząco i oczyszcza śluzówkę. Dodatkowo neutralizuje stany zapalne i drobnoustroje.

• Pantenol – od dawna jest ceniony za swoje właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Przyspiesza procesy gojenia i potęguje uczucie nawilżenia.

• Witamina E – jest silnym przeciwutleniaczem, a ponadto stymuluje mikrocyrkulację w drobnych naczyniach krwionośnych, minimalizując podrażnienia.

• Witamina F – to zespół wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest niezbędna do tego, by utrzymać błony śluzowe w dobrej kondycji.

Tego nie rób…

Suchej śluzówki nie można nawilżać czymkolwiek, co znajdzie się pod ręką. Niektórzy są święcie przekonani np. o zbawiennych właściwościach wazeliny. W praktyce upośledza ona funkcjonowanie górnych dróg oddechowych, ponieważ hamuje ruchy rzęsek. Warto również zrezygnować z przebywania w pomieszczeniach pełnych dymu papierosowego. Po wprowadzeniu tych wszystkich porad w życie, Twój nos błyskawicznie wróci do dobrej formy po zimie! ❀

Podziel się wiedzą!