Implant antykoncepcyjny – czy to bezpieczne?

Podziel się wiedzą!

Są prezerwatywy, tabletki antykoncepcyjne i spirale, a od niedawna przed niechcianą ciążą można zabezpieczyć się za pomocą implanta. Ta innowacyjna metoda ma dużo zalet, ale też kilka wad. Czy można jej zaufać?

Choć zdanie „wszczepienie implanta” brzmi dość zniechęcająco, to pomysł wbrew pozorom jest bardzo przemyślany. Implant antykoncepcyjny jest małym pręcikiem, podobnym do zapałki – umieszcza się go pod skórą, najlepiej na ręce. Po wszczepieniu (zabieg trwa około minuty, przebiega pod miejscowym znieczuleniem) w ogóle go nie widać, choć można go wyczuć pod palcami. W każdej chwili można go też usunąć – lekarz nacina wtedy skórę i zakłada bandaż uciskowy. Płodność wraca już w następnym cyklu miesiączkowym. Obecnie implant należy do jednych z najskuteczniejszych środków antykoncepcyjnych (skuteczność 99%, nie trzeba pamiętać o regularnym zażywaniu tabletek) i działa bez konieczności wymiany od 6 miesięcy do nawet 5 lat – w zależności od rodzaju. Niemniej jednak budzi pewne obawy.

CIEMNA STRONA IMPLANTÓW

Producenci nie ukrywają, że po wszczepieniu implanta miesiączki mogą być nieregularne. Wtedy pozostaje tylko zdać się na farmakoterapię. Dość często zdarza się również całkowity zanik krwawienia, co jest chyba najpoważniejszym problemem. Sam proces wszczepienia jest szybki oraz mało bolesny. Jak w każdym rodzaju antykoncepcji, również w przypadku implantu występuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Na szczęście na tle innych środków jest minimalne. Chodzi tu głównie o bóle brzucha i głowy, trądzik, wzrost masy ciała, czy uczucie dyskomfortu. Problemem jest też póki co ograniczony dostęp do implantów – w Polsce istnieje stosunkowo niewiele placówek, do których można się udać. Zalety takiej metody antykoncepcji są jednak znaczne.

CZY TO BEZPIECZNE?

Implant zaczyna działać po tygodniu od założenia i w przeciwieństwie do tabletek antykoncepcyjnych nie uwalnia estrogenu, który często powoduje wiele skutków ubocznych. Elastyczny pręcik zawiera tylko progesteron. Hormon przedostaje się do otaczających tkanek, skąd wędruje bezpośrednio do krwioobiegu. Dzięki temu ta metoda antykoncepcji jest polecana kobietom, które nie mogą przyjmować tabletek antykoncepcyjnych, np. z powodu nadciśnienia.

Implant można również stosować podczas karmienia piersią, ponieważ nie ma wpływu na mleko matki. Ponadto wskazany jest osobom otyłym, które nie mogą używać plastrów antykoncepcyjnych. Tylko jak on właściwie działa? Dzięki progesteronowi, który naturalnie pojawia się w dużej ilości pod koniec cyklu miesiączkowego, implant hamuje owulację. Przy okazji zagęszcza śluz, przez co plemniki są skuteczniej zatrzymywane. Hamowane jest też cykliczne dojrzewanie endometrium.

ZALETY NOWOCZESNEJ METODY

Życie z implantem antykoncepcyjnym jest po prostu wygodne. Nie trzeba pamiętać o „punktualnym” zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych, a układ pokarmowy nie jest obciążony. Nieistotna jest też otyłość jak w przypadku plastrów, a skuteczność implantów nieznacznie przewyższa nawet spirale. Ponadto ilość przeciwskazań jest dużo mniejsza, niż w przypadku pozostałych środków. Największą przeszkodą jest chyba cena oscylująca wokół 1000zł. I myśl o tym, że lekarz będzie wszczepiał coś pod skórę…

Podziel się wiedzą!