healthy green tea cup with tea leaves

Fakty o zielonej herbacie

Podziel się wiedzą!

 

Smak zielonej herbaty może i nie jest onieśmielający, ale taki napar ma mnóstwo ciekawych właściwości. W krajach azjatyckich jest nawet stosowany jako lek – wszystko dzięki dobroczynnym działaniom antyoksydantów i polifenoli. Poznaj fakty na temat zielonej herbaty!

Fakt: Chroni przed nowotworami

Zielona herbata zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Statystyki są niesamowite – jest 100x bardziej skuteczna niż witamina C, oraz 24x silniejsza od witaminy E. 

Fakt: Wspomaga serce

Napar poprawia przepływ krwi i pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu. Dzięki temu zmniejsza szanse zachorowania na zastoinową niewydolność serca, udar mózgu oraz nadciśnienie.

Fakt: Idealna dla cukrzyków

Zawarte w zielonej herbacie katechiny pomagają utrzymać prawidłowy poziom ciśnienia i cukru we krwi. Prawdą jest też, że herbata pomaga spalać kalorie – zwiększa przemianę materii, pozbywa się z organizmu nawet do 70 kcal w ciągu dnia.

Fakt: Stymuluje mózg

Napar wspomaga pamięć i zapobiega rozwojowi choroby Alzheimera oraz Parkinsona. Wszystko dzięki blokowaniu powstawania specyficznych płytek, odpowiedzianych za problemy. Jest jeszcze jedna, prawdziwie „magiczna” właściwość – napar uspokaja, niweluje stres oraz zmniejsza ryzyko depresji. Za te właściwości odpowiada teanina.

Fakt: Dobra na problemy z próchnicą

To niewiarygodne, ale prawdziwe. Katechiny z zielonej herbaty likwidują bakterie oraz wirusy odpowiedzialne za infekcje oraz choroby zębów.

Fakt: Chroni układ kostny

Wszystko dzięki zawartości fluorka. To właśnie on pomaga utrzymać odpowiednią strukturę kości, dzięki czemu są mocniejsze i mniej podatne na urazy.

Ale zielona herbata to nie tylko korzyści dla zdrowia. Taka niepozorna filiżanka dziennie pomoże Ci też zadbać o Twoją urodę. W jaki sposób?

Dla skóry

Znakomicie sprawdza się w leczenie skutków oparzeń słonecznych – okład łagodzi piekącą skórę i przyspiesza gojenie. Z kolei ekstrakt zapobiega przedwczesnemu starzeniu oraz stanowi naturalny filtr przeciwsłoneczny.

Na zmarszczki

Zielona herbata jest silnym przeciwutleniaczem, dlatego nieźle radzi sobie z oznakami starzenia. Można ją pić lub stosować bezpośrednio na skórę.

Dla włosów

Wypróbuj płukankę z zielonej herbaty, zdziwisz się efektem, jaki przyniesie! Włosy staną się błyszczące, odżywione oraz bardziej wytrzymałe.

Dla oczu

Przerażają Cię worki oraz cienie pod oczami? Zrób chłodny kompres z zielonej herbaty! Wystarczy 15 minut, by obrzęki wyraźnie zmalały. 

Teraz wiesz już wszystko o zielonej herbacie. Warto tylko pamiętać, aby nie przesadzać z jej ilością w ciągu dnia, bo zawiera również kofeinę i działa pobudzająco. Mimo tego już jedna filiżanka w ciągu dnia wesprze Twój organizm! ✸

Podziel się wiedzą!