Fakty o suplementacji enzymami

Enzymy ułatwiają przeprowadzanie niezliczonych reakcji w twoim ciele każdego dnia, aby utrzymać cię przy życiu i zdrowiu. Pełnią wiele funkcji, w tym pomagają rozkładać żywność na energię. Znajdują się w organizmie, a także w niektórych produktach spożywczych i suplementach diety. Suplementy zawierające enzymy zyskały ostatnio na popularności ze względu na wiele korzyści zdrowotnych.

Enzymy proteolityczne

Enzymy proteolityczne to specyficzne typy enzymów, które odgrywają ważną rolę w trawieniu białek, funkcjonowaniu układu odpornościowego i innych procesach życiowych. Twoje ciało je wytwarza, ale możesz je również dostarczać z zewnątrz, jedząc określone pokarmy lub przyjmując suplementy. Suplementy enzymów proteolitycznych są

dostępne w wielu postaciach i mogą zawierać zarówno enzymy pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego.

Poszukaj marek, które podają moc swoich enzymów w jednostkach aktywności na etykiecie. Enzymy proteolityczne mogą wspomagać trawienie białka, zmniejszać objawy zespołu jelita drażliwego, zmniejszać stan zapalny, łagodzić ból mięśni i przyspieszać powrót do zdrowia po operacji.

Badania na wczesnym etapie sugerują, że mogą nawet pomóc w walce z komórkami rakowymi. Enzymy proteolityczne naturalnie występują w takich owocach, jak papaja, ananasy, czy kiwi.

Inne enzymy trawienne

To złożone białka wytwarzane przez organizm, które pomagają rozkładać pokarm na mniejsze cząsteczki, aby mogły zostać wchłonięte przez organizm. Większość enzymów trawiennych wytwarzana jest przez trzustkę (jak wyżej wspomniane proteolityczne), choć kilka z nich wytwarza jama ustna, żołądek i jelito cienkie. Przykłady enzymów trawiennych obejmują takie przykłady, jak:

  • amylaza — rozkłada cukry złożone na mniejsze cząsteczki, takie jak maltoza,
  • lipaza — rozkłada złożone tłuszcze na mniejsze kwasy tłuszczowe i glicerol,
  • pepsyna — rozkłada białka w żywności, takiej jak mięso, jajka i produkty mleczne, na mniejsze peptydy,
  • laktaza — rozkłada cukier mleczny zwany laktozą,
  • cholecystokinina — hormon wydzielany w jelicie cienkim, który powoduje kurczenie się pęcherzyka żółciowego i uwalnianie żółci,
  • trypsyna — rozkłada białko, dzięki powstają aminokwasy.

Suplementy to enzymy trawienne w tabletkach lub tabletkach do żucia. Mogą zawierać jeden lub kombinację wielu enzymów trawiennych, niektóre są też sprzedawane w połączeniu z probiotykami. Wspomagają zdrowe trawienie, pomagają zoptymalizować rozkład tłuszczów, węglowodanów i białka, promować optymalne wchłanianie składników odżywczych, zmniejszyć gazy, wzdęcia, niestrawność i zaparcia po posiłkach. Pomagają organizmowi przetwarzać trudne do strawienia pokarmy i wspierają zdrowie okrężnicy.

Serrapeptaza

To ciekawy enzym, który pojawił się w formie suplementów. Serrapeptaza jest enzymem pochodzącym z jedwabników, stosowany od dziesięcioleci w Japonii i Europie w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Wraz ze swoimi właściwościami przeciwzapalnymi może oferować wiele innych korzyści zdrowotnych. Wykazano, że serrapeptaza zmniejsza niektóre objawy związane ze stanem zapalnym po chirurgicznym usunięciu zębów mądrości. Może łagodzić ból u osób z pewnymi stanami zapalnymi ucha, nosa i gardła. Skutecznie zmniejsza ryzyko infekcji poprzez niszczenie lub hamowanie tworzenia biofilmów bakteryjnych. Może być przydatna dla osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego poprzez zwiększenie usuwania śluzu i ograniczenie stanu zapalnego dróg oddechowych, a nawet rozpuszcza skrzepy krwi, które mogą prowadzić do zawału serca lub udaru,❅