Fakty o pielęgnacji miejsc intymnych

Podziel się wiedzą!

Jogurt łagodzi zapalenia miejsc intymnych, a mydło jest najlepsze do pielęgnacji? Nic bardziej mylnego! Poznaj ciekawe fakty na temat pielęgnacji najbardziej wrażliwego miejsca naszego ciała.

Okolice intymne wymagają szczególnej troski, ponieważ mają wyjątkową budowę i właściwości. Już same zdolności regeneracyjne po porodzie są wręcz niewiarygodne, dlatego również zabiegi higieniczne powinny być odpowiednio dobrane.

Niebezpieczne mydła

W przypadku okolic intymnych bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej proporcji ekosystemu drożdży i bakterii, który się tam znajduje. Agresywne środki myjące zaburzają tą równowagę – mogą doprowadzać do rozwoju bakterii szkodliwych, podrażniać i zwiększać ryzyko zapalenia. Właśnie dlatego warto używać specjalistycznych preparatów do higieny intymnej.

Przewiew wskazany

Wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi droższy i bakterii, dlatego warto dostarczyć okolicom intymnym niewielki przepływ powietrza. Najlepsza jest bawełniana bielizna, włącznie ze stringami, niestety te ostatnie mają tendencje do powodowania podrażnień. Z kolei od wkładek higienicznych lepiej trzymać się jak najdalej.

Suchości można zaradzić

Suchość pochwy najczęściej jest powodowana przez niski poziom estrogenu, często związany z menopauzą. To sprawia, że tkanka staje się cieńsza i mniej elastyczna co sprawia dyskomfort szczególnie podczas stosunków płciowych. W takich przypadkach warto sięgnąć po lubrykanty na bazie wody lub silikonu lub estrogen stosowany miejscowo. Problem wtedy przestanie dokuczać.

Bita śmietana to kiepski pomysł

Różne są pomysły – szczególnie podczas chwil sam na sam ze swoim partnerem. Jedne z tych popularniejszych to choćby umieszczanie bitej śmietany czy miodu w okolicach intymnych. Faktycznie, miód posiada silne właściwości pielęgnacyjne, ale nie w okolicach pochwy! Takie pomysły błyskawicznie zmieniają pH, zaburzają ekosystem drożdży i bakterii, a ponadto są pierwszym krokiem ku zakażeniu.

Jogurt na zakażenie?

Fani medycyny naturalnej zmartwią się, ale jogurt niestety nie pomaga walczyć z zakażeniem drożdżami – szczególnie, gdy jest dosładzany. Zazwyczaj przynosi jedynie chwilową ulgę. Lepiej sięgnąć po profesjonalne środki do higieny intymnej i skonsultować się ze specjalistą.

Żele do higieny intymnej mają sens

Wbrew pozorom nazwa to nie chwyt marketingowy. Odpowiednie preparaty pomagają oczyścić i zarazem utrzymać fizjologiczną równowagę skóry i błon śluzowych w okolicach intymnych. Kluczem są tutaj delikatne składniki i dobrze dobrane składniki – panthenol, łagodzące ekstrakty roślinne (np. z babki lancetowatej)  , czy kwas mlekowy, dbający o odpowiednie pH. 

Odpowiednia pielęgnacja z pewnością zwróci się w postaci mniejszej ilości dokuczliwych infekcji. ❅

Podziel się wiedzą!