Fakty o nadciśnieniu tętniczym

Podziel się wiedzą!

W większości przypadków nadciśnienie tętnicze nie daje żadnych objawów, przez co wiele osób nawet nie wie, że cierpi na tą chorobę. Tymczasem problem dotyka aż 72% mężczyzn i 78% kobiet poniżej 64 roku życia.

Młody wiek pacjenta nie chroni przed wystąpieniem nadciśnienia tętniczego. Ciśnienie tętnicze powinni mierzyć wszyscy niezależnie od wieku, przez co nie można sądzić, że problemy dotyczą tylko ludzi starych. Istotnie, częstość występowania choroby wzrasta wraz z wiekiem, ale dotyka też młodych dorosłych, a nawet dzieci. U osób w wieku 18-39 lat występuje nawet w 7% przypadków. Właśnie u młodych dorosłych szczególnie ważne jest wczesne wykrycie choroby, ponieważ w czasie długich lat życia, jakie mają oni przed sobą, nadciśnienie tętnicze zdąży uszkodzić wiele narządów i spowodować wystąpienie chorób takich jak zawał serca czy udar mózgu.

Jak rozpoznać?

Jakie są kryteria diagnostyczne choroby? Nadciśnienie stwierdza się gdy: 

  • w dwóch pomiarach, wykonanych podczas co najmniej dwóch różnych wizyt, wartości ciśnienia tętniczego są równe lub wyższe niż 140 mm Hg / 90 mm Hg,
  • średnie wartości ciśnienia tętniczego wyliczone z dwóch pomiarów dokonanych podczas jednej wizyty są równe lub wyższe niż 180 mm Hg / 110 mm Hg (po wykluczeniu czynników podwyższających wartości ciśnienia, na przykład: lęku, bólu, spożycia alkoholu).

W początkowym stadium rzadko widoczne są jakiekolwiek objawy, które mogą świadczyć o obecności i powolnym rozwoju choroby. Mogą jednak pojawić się niespecyficzne dolegliwości: bóle i zawroty głowy, uczucie kołatania serca, potliwość, bezsenność, zaczerwienienie twarzy i uderzenia gorąca czy obniżenie sprawności psychicznej i fizycznej. Objawy obecne w późniejszych fazach choroby są już związane z uszkodzeniem narządów wewnętrznych. W tym przypadku można wskazać zaburzenia widzenia, obniżenie sprawności intelektualnej, deficyty czuciowe lub ruchowe, obrzęki kończyn, zimne kończyny, zaburzenia funkcji nerek.

Powikłania

Warto podkreślić, że istnieją trzy stadia choroby:

  • I stadium – obejmuje niepowikłane nadciśnienie tętnicze, które nie wywołało zmian w narządach,
  • II stadium – występuje, jeżeli z powodu nadciśnienia tętniczego wystąpił przerost lewej komory serca lub retinopatia cukrzycowa (w I lub II stopniu zaawansowania), lub białkomocz,
  • III stadium – występuje przy spowodowanej nadciśnieniem tętniczym lewokomorowej niewydolności serca, nerek lub spowodowanym uszkodzeniu mózgu czy siatkówki oka (retinopatia w stopniu III lub IV).

Powikłań nadciśnienia tętniczego jest bardzo dużo – od tętniaków aorty, zawału, przerostu lewej komory serca po udar mózgu i nieodwracalne uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Zapobieganie

Tak jak każdej innej choroby, tak i nadciśnieniu tętniczemu można zapobiegać. Podstawą jest dieta bogata w produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, ryby, niskotłuszczowy nabiał i chude mięso. W spożywanych produktach powinno znaleźć się możliwie dużo witamin A, C i E, które skutecznie neutralizują wolne rodniki. Warto też sięgnąć po specjalistyczne preparaty z kwasem actylosalicylowym dostępne w aptekach. Hamują zlepianie się płytek krwi, czyli tzw. agregację, która jest główną przyczyną zawałów i udarów. To udokumentowany sposób na zapobieganie problemom związanym z układem krążenia i ograniczenie ryzyka nadciśnienia spowodowanego zakrzepami. Należy również pamiętać o aktywności fizycznej (3 x w tygodniu po 30 minut), kontroli cholesterolu, poziomu cukru i oczywiście ograniczenie używek. Dzięki temu układ krwionośny pozostanie w doskonałej kondycji przez całe lata, a jak wiadomo – chorobom łatwiej zapobiegać, niż później je leczyć. ✿

Podziel się wiedzą!