Fakty o multiwitaminach

Podziel się wiedzą!

Multiwitaminy to najczęściej stosowane suplementy na świecie. Szczególnie jesienią mają wzięcie – w końcu każdy chce wzmocnić odporność i uniknąć  przeziębienia. Jednak czy multiwitaminy faktycznie działają tak jak o nich myślimy?

Popularność multiwitamin gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich dekad. Nie ma standardu, który określa, co stanowi multiwitaminę czy skład, dlatego tak ważne jest sięganie po produkty wysokiej jakości lub naturalnego pochodzenia. Multiwitaminy są dostępne w aptekach, dużych dyskontach i supermarketach, a także bez przeszkód w Internecie – większość z nich należy przyjmować raz lub dwa razy dziennie. Dobre preparaty powinny zawierać kilkanaście witamin oraz min. 16 minerałów, ale najlepsze z nich mogą mieć nawet ponad 100 cennych składników. Jednak co na temat skuteczności ich działania sądzi nauka?

Choroby serca

Choroby serca są główną przyczyną śmierci na całym świecie. Istnieją badania sugerujące, że multiwitaminy są skorelowane ze zmniejszonym ryzykiem zawałów serca i śmierci. Ostatnie wyniki ujawniły, że wśród kobiet przyjmujących multiwitaminy przez co najmniej 3 lata, 35% z badanych charakteryzowało się niższym ryzykiem śmierci z powodu chorób serca.

Nowotwory

Dowody dotyczące stosowania multiwitamin i ryzyka raka są różnorodne. W jednym przeglądzie skontrolowano 5 badań z udziałem 47 289 osób. Okazało się, że ryzyko raka jest niższe o 31% u mężczyzn. Z kolei dwa inne badania obserwacyjne powiązały długotrwałe stosowanie multiwitamin z obniżonym ryzykiem raka jelita grubego u ludzi.

Funkcje mózgu

Kilka badań wykazało, że multiwitaminy mogą poprawić pamięć u starszych osób. Ponadto  badania ujawniają powiązania nie tylko między złym nastrojem a niedoborami składników odżywczych, ale także między multiwitaminami a lepszym nastrojem lub zmniejszonymi objawami depresji.

Zdrowie oczu

Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej jest główną przyczyną ślepoty na świecie. Jedno z badań wykazało, że przyjmowanie przeciwutleniających witamin i minerałów może spowolnić postęp choroby. Ponadto multiwitaminy ograniczają ryzyko zaćmy.

Analizując badania można zauważyć, że spożywanie multiwitamin faktycznie ma sens. Warto zauważyć, że ich przyjmowania jest szczególnie zalecane w przypadku kilku grup pacjentów:

  • seniorzy – absorpcja witaminy B12 zmniejsza się z wiekiem. Starsi ludzie mogą również potrzebować więcej wapnia i witaminy D,
  • weganie/wegetarianie – ponieważ witamina B12 występuje tylko w pokarmach zwierzęcych, ryzyko związane z dietą roślinną jest większe. Może brakować również wapnia, cynku, żelaza, witaminy D i kwasów tłuszczowych omega-3.

Preparaty multiwitaminowe są dobre nie tylko w długoterminowym wspieraniu funkcjonowania organizmu, ale również sezonowo, w celu zapobiegania infekcjom. Preparaty wysokiej jakości z bogactwem składników mogą okazać się cennym dodatkiem do zdrowej diety.❖

Podziel się wiedzą!