Fakty o higienie osobistej

Podziel się wiedzą!

Higiena to coś więcej, niż używanie dezodorantu, mycie zębów i kąpiel od czasu do czasu. To klucz do spójnego życia w nowoczesnym społeczeństwie, które jest coraz bardziej wymagające. W takim razie jakie zasady obecnie obowiązują?

Jama ustna

Świeży oddech to ambasador słów. Właśnie dlatego warto zadbać o higienę jamy ustnej. Pomoże w tym szczoteczka elektryczna – te tradycyjne to już przeżytek, ponieważ niedokładnie czyszczą zęby. Nowoczesne szczoteczki elektrycznie potrafią wykorzystać nie tylko energię mechaniczną, ale również technologię soniczą. Tak naprawdę to wystarczy, by dokładnie oczyścić zęby z gnijących resztek, choć taką pielęgnację warto uzupełnić też o nić dentystyczną i płyn do płukania jamy ustnej. Co ciekawe – od czasu do czasu należy również wyczyścić język za pomocą specjalnej skrobaczki (dostępna w niektórych aptekach i u specjalistów) oraz odwiedzić laryngologa, który sprawdzi, czy w okolicach migdałków nie powstały kamienie – czyli złogi żywności, bakterii oraz innych nieczystości.

Pod prysznicem

Tak naprawdę codzienny prysznic nie jest wskazany – większości ludzi w zupełności wystarczy kąpiel co 2 dni. Codzienne mycie całego ciała uszkadza warstwę lipidową na powierzchni skóry i pozbawia jej cennej warstwy ochronnej. Ta sama zasada tyczy się codziennego mycia włosów – staraj się używać suchego szamponu, by nadać im świeżość. Z kolei na wilgotną twarz warto nakładać surowy miód, a stopy moczyć w stojącej wodzie podczas zażywania prysznica, a następnie wyszorować je w celu pozbycia się martwego naskórka. Po opuszczeniu kabiny lub wanny spraw sobie deszcz zimnej wody (o wymownej nazwie „James Bond Shower), która pozwoli skórze i włosom dłużej zachować świeżość.

Uszy

Woskowinę tworzą gruczoły łojowe, woskowinowe i dodatek złuszczonego naskórka. Bez nich ucho nie miałoby praktycznie żadnej ochrony, dlatego w gruncie rzeczy jest bardzo potrzebna – byle nie w nadmiarze. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena uszu i stosowanie od czasu do czasu specjalnych płukanek, które skutecznie zapobiegają tworzeniu się czopów woskowinowych. Popularne patyczki z wacikiem lepiej odstawić – są bardzo niebezpieczne.

Złote rady

Oczywiście istnieje też kilka innych zasad, bez których ciężko funkcjonować we współczesnym społeczeństwie, a ich nieprzestrzeganie zostanie szybko odkryte:

  • Zadbaj o to, by twoje dłonie były suche. Stosuj odpowiednie antyperspiranty, a w skrajnych przypadkach pomoże ostrzyknięcie ich botoksem, który wyciszy aktywność gruczołów potowych
  • Zmieniaj pościel raz w tygodniu. W ten sposób zmniejszysz ryzyko trądziku oraz problemów skórnych
  • Wyreguluj kształt brwi usuwając zbędne włoski, szczególnie nad nasadą nosa
  • Zawsze noś ze sobą wilgotne chusteczki odświeżające, którymi możesz przemywać praktycznie wszystko – od dłoni, poprzez twarz, a kończąc na okolicach intymnych po toalecie.

Kluczowy jest też oczywiście zapach, dlatego antyperspirant połączony z odpowiednio dobraną wodą toaletową lub perfumowaną to doskonały pomysł. Uwaga, bo szczególnie pod koniec dnia najgorzej pachną okolice intymne i to wbrew pozorom czuć. Właśnie dlatego po wizycie w ubikacji należy przemywać okolice intymne wilgotnymi chusteczkami, a bieliznę spryskać po wewnętrznej stronie ulubionym zapachem przed wyjściem z domu. Dzięki tym wszystkim zasadom codzienne funkcjonowanie w obecnym społeczeństwie będzie bezproblemowe, a to przełoży się na lepszy kontakt z ludźmi. ✴︎

Podziel się wiedzą!