Fakty o bólu brzucha

Podziel się wiedzą!

 

Każdy cierpiał na ból brzucha – to bardzo popularna dolegliwość. Skąd się bierze? Winowajcą nie musi być żołądek, to może być każdy inny narząd. Poznaj przyczyny, by wyeliminować źródło problemu!

Ból w okolicach brzucha może być efektem stresu, zatrucia pokarmowego, czy wrzodów. Jednak nie każda geneza bólu jest tak oczywista. Dolegliwość może oznaczać błahe problemy lub te bardziej zaawansowane. 

Zespół jelita drażliwego

Inaczej IBS, na tą przypadłość częściej cierpią kobiety. Zespół jelita drażliwego z reguły nie rozwija się w inne poważne choroby. Nie jest też zapaleniem – rozregulowuje pracę jelit i powoduje przewlekłe bóle. Najlepszą receptą jest odpowiednia dieta.

Guma do żucia

Zawiera sorbitol – ten związek często pojawia się w produktach bezcukrowych i może prowadzić do bólów brzucha i biegunki. Codzienne żucie gumy przez długi czas może wywołać skutki uboczne, ale z reguły wystarczy ją odstawić na jakiś czas, by problemy zniknęły.

Zapalenie jelit

Inaczej IBD – mimo, że różni się od IBS tylko jedną literą, to choroba jest znacznie groźniejsza. Może prowadzić do bliznowacenia i zmniejszenia światła jelita, często łączy się z chorobą Crohna lub wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy. Wymaga stałego monitorowania i leczenia.

Problemy z tarczycą

Co prawda tarczyca znajduje się w okolicach szyi, ale może wywoływać problemy w innych partiach ciała. Reguluje pracę wielu narządów, a układ pokarmowy jest jednym z nich. Nadczynność tarczycy przyspiesza pracę jelit i prowadzi do skurczów oraz biegunki, a niedoczynność – spowalnia, co objawia się zaparciami. To wszystko może wywoływać ból w okolicy brzucha.

Endometrioza

Dotyczy kobiet. Komórki migrują z błony śluzowej macicy i zaczynają rosnąć w innych obszarach, z reguły w okolicach miednicy. Problem rozwiązywany jest operacyjnie lub poprzez terapię hormonalną i przeciwbólową. 

Zapalenie uchyłków

Najczęściej dotyczy okrężnicy. Objawy to zwykle bolesne skurcze w dolnej części brzucha. Problem leczą antybiotyki oraz dieta bogata w błonnik.

Leki

Wiele leków ma skutki uboczne, które objawiają się m.in. bólami brzucha. Nawet zwykłe niesteroidowe leki przeciwzapalne, do których zalicza się ibuprofen, czy aspiryna. Mogą powodować obrzęk śluzówki żołądka, który z pewnością da o sobie znać.

Intensywność i lokalizacja bólu brzucha są różne. Prócz wspomnianych problemów ból mogą wywoływać pasożyty, zapalenie wyrostka robaczkowego, a nawet nietolerancja glukozy lub laktozy. Wiele osób ma bardzo wrażliwy układ pokarmowy. Popularnym schorzeniem jest też refluks, zdarzają się również kamienie gastralne. Przewlekła dolegliwość wymaga konsultacji ze specjalistą, z kolei w przypadku krótkotrwałej problem z reguły rozwiązuje zmiana trybu życia, diety lub odstawienie leków. ✿

Podziel się wiedzą!