Fakty na temat medycyny naturalnej

Podziel się wiedzą!

 Ajurweda, praktykowana w Indiach i Azji od 5500 lat, jest najstarszym systemem medycznym i ziołoleczniczym na świecie. Koncentruje się  na utrzymaniu organizmu w zdrowiu, a gdy już dojdzie do choroby, usuwa jej przyczyny.

 Ajurweda wywodzi się ze starożytnych Indii. Pierwsze zapiski sięgają pięciu tysięcy lat. Słowo w tłumaczeniu oznacza „wiedza o życiu” – istotą jest pełne wyzdrowienie, a nie tymczasowa ulga. Priorytet stanowi usuwanie źródła choroby, nie tylko jej objawów. Ajurweda jest także kompletnym zbiorem zasad zdrowego stylu życia, opartego na wykorzystaniu naturalnego bogactwa przyrody i dostosowaniu go do potrzeb człowieka. Medycyna i kosmetyka ajurwedyjska rozpatruje organizm ludzki jako zintegrowaną całość, oferując jednocześnie szeroką gamę preparatów ziołoleczniczych o wysokiej skuteczności działania, które nie wywołują skutków ubocznych. Ajurweda czerpie swą mądrość i skuteczności z natury, odkrywając niezwykły świat, w którym harmonia oraz dobre samopoczucie są czymś absolutnie naturalnym.

Czym jest ajurweda?

Ajurweda wzbudza coraz większe zainteresowanie w krajach zachodnich. Bazuje na przekonaniu, że na zdrowie wpływają różne aspekty życia, czyli odżywianie, higiena, sen, pogoda, styl życia, aktywność fizyczna i umysłowa. Nie bez znaczenia są też czynniki emocjonalne. Zdrowy stan emocjonalny uważany jest za podstawę zdrowia fizycznego. Preparaty ajurwedyjskie są cenione w wielu częściach świata. Zaufanie pacjentów zdobyły dzięki swojej skuteczności i szerokiemu spektrum działania. 

Z czystych, nieskażonych ziół

Znajomość ziół i ich zastosowania stanowi podstawę ajurwedy. Często stosuje się esencje ziołowe tworzone z wielu ziół, łączonych w odpowiednich proporcjach i kolejności, co potęguje ich działanie. Do produkcji preparatów ajurwedyjskich wykorzystuje się składniki najwyższej jakości. Miejscem, gdzie występuje niespotykana obfitość nieskażonych ziół, są dziewiczo czyste tereny Himalajów. Od czasów starożytnych medycy ajurwedyjscy właśnie tam zbierali swoje zioła i tworzyli z nich preparaty. Produkt ajurwedyjski jest w 100% naturalny. 

Na trądzik, odleżyny, egzemę

Jeden z preparatów ajurwedyjskich stworzył lekarz Sri Vasudeo Shivram Kolhatkar, który chciał pomóc swoim pacjentom w schorzeniach skórnych. Wykorzystał w tym celu zapiski ze starych manuskryptów ajurwedy, zebrał właściwe zioła  i połączył je w odpowiedniej kolejności i proporcjach. W jego skład wchodziło dziewięć ziół o silnych właściwościach antyseptycznych, dezynfekujących, ściągających i regenerujących.  Kremy ajurwedyjskie są polecane do pielęgnacji skóry łojotokowej, trądzikowej, z przebarwieniami. Zalecane są także przy problemach z nadmiernie wysuszoną i pękającą skórą oraz przy nadmiernym rogowaceniu skóry. 

Kiedy jeszcze sprawdzają się kremy ajurwedyjskie? Łagodzą skutki ukąszeń owadów, otarć oraz podrażnień skóry np. po goleniu i depilacji. W tradycji ajurwedyjskiej stosowane są również przy łuszczycy, hemoroidach, grzybicy, kurzajkach, oparzeniach, odleżynach, opuchnięciach. Jak widać – moc natury jest nieograniczona!

Podziel się wiedzą!