Fakty i mity o cellulicie

Podziel się wiedzą!

 

Problem cellulitu dotyka aż 90% kobiet – nawet tych, które cieszą się smukłą linią. Czy można mu jakoś zaradzić?

W mediach krąży mnóstwo rozbieżnych informacji, przez co czasami trudno stwierdzić jak pozbyć się cellulitu i co go właściwie wywołuje. Zanim zaplanujesz kosztowy zabieg kosmetyczny, dowiedz się kilku faktów i mitów na temat tego kobiecego problemu.

Mit: cellulit powodują toksyny w organizmie

Nauka jeszcze nie ma jednoznacznego zdania na ten temat. Pewne jest jednak, że cellulit powstaje, gdy złogi tłuszczu zaczynają się przeciskać przez włókna kolagenowe lub tkankę łączną. Problem mogą wzmagać dysfunkcje hormonalne, niska aktywność fizyczna, złe krążenie lub nadwaga.

Fakt: cellulit zwiększa się wraz z wiekiem

To niestety prawda. Z wiekiem organizm wytwarza mniej estrogenu, co ostatecznie pogarsza krążenie i powoduje spadek produkcji nowych nici kolagenowych. Nie bez znaczenie jest również genetyka – problem cellulitu przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, więc jeśli Twoja mama lub babcia się z nim zmagały, to znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka.

Mit: cellulit dotyczy tylko ludzi otyłych

Nieprawda, nadwaga powoduje jedynie, że cellulit jest bardziej zauważalny. Problem dotyczy kobiet o „wszystkich kształtach i rozmiarach”.

Fakt: ćwiczenia mogą pomóc

Tak, regularny wysiłek fizyczny co prawda nie zapobiegnie cellulitowi, ale za to zmniejszy jego skutki uboczne. Warto mieć na uwadze, że ćwiczenia typu cardio (np. bieganie) nie są zbyt skuteczne, pomagają jedynie zrzucić zbędne kilogramy. Cellulit znacznie skuteczniej zatuszują ćwiczenia siłowe rozwijające tkankę mięśniową.

Fakt: wypełniacze skórne mogą ograniczyć problem

To prawda. Wypełniacze stosowane np. do eliminowania zmarszczek mimicznych świetnie maskują też cellulit. Niestety coś za coś – taki zabieg jest kosztowny. Dobrze sprawdzają się też zabiegi laserowe.

Mit: liposukcja upora się z cellulitem

Wbrew pozorom taki zabieg może sprawić, że rozmieszczenie tłuszczu stanie się jeszcze bardziej nieregularne, a cellulit bardziej widoczny. Przynajmniej, jeśli chodzi o zabieg chirurgiczny, bo technika próżniowa daje już znacznie lepsze efekty. 

Fakt: dieta może pomóc w walce z cellulitem

Warto pić dużo wody i spożywać dobrze uwodnione produkty (ogórki, pomidory, rzodkiewka, papryka). Dzięki temu tkanka łączna będzie mocniejsza i bardziej elastyczna, a problem „pomarańczowej skórki” mniej widoczny.

Mit: odpowiednia odzież zlikwiduje cellulit

Mowa np. o legginsach, które teoretycznie mogłyby „sprasować cellulit”. W rzeczywistości wcale nie jest tak kolorowo – ciasne ubrania wpływają na przepływ krwi i mogą zwiększyć nasilenie cellulitu.

Na cellulit póki co nie ma trwałego rozwiązania. Pewnie jest, że praktycznie nie dotyczy mężczyzn i na jego rozwój wpływa też palenie papierosów. Zabiegi nie muszą być wykonywane przez dermatologów, ponieważ wiele z nich jest bezinwazyjnych. Powtarzane co jakiś czas i wspomagane kremami oraz balsamami z aptek pozwolą zachować ładny wygląd skóry. ✸

Podziel się wiedzą!