Endometrioza skuteczne sposoby na chorobę

Podziel się wiedzą!

Podwójna miesiączka, nieustanne bóle… kobiety chore na endometriozę nie mają łatwego życia, a według statystyk z chorobą zmaga się co 5. miesiączkująca kobieta. Jakie są sposoby przeciwdziałania?

Na początek warto wyjaśnić czym właściwie jest endometrioza. Podczas miesiączki u niektórych kobiet część komórek dostaje się do jajowodów, a następnie do jamy brzusznej. Wtedy zakotwiczają się w wielu miejscach – na otrzewnej, jelitach czy pęcherzu. Przez to pod wpływem hormonów organizm równolegle ze zwykłą miesiączką przechodzi drugą – wewnętrzną. Z powodu braku ujścia wewnątrz organizmu tworzą się zrosty przeistaczające się w guzki i torbiele. Objawów endometriozy jest dużo, ale łatwo można pomylić je z inną chorobą:

  • obfite i bolesne miesiączki
  • bóle w okolicy brzucha, również przy wypróżnianiu
  • problemy z zajściem w ciążę
  • bolesne stosunki

Powstałe guzki nie są zaliczane do nowotworów, choć mogą się w nie przeistoczyć, a przypadłość statystycznie częściej dotyka kobiety szczupłe. Ponadto ma związek z autoagresją. Chorobę można leczyć na kilka sposobów, choć zazwyczaj chodzi tutaj o leczenie samych objawów, by były mniej dokuczliwe.

Laparoskopia

Badanie ma przede wszystkim potwierdzić obecność wszczepów, a tym samym choroby. Jeśli wszczepów jest niewiele, można je od razu usunąć.

Terapia hormonalna

Choroba ma łagodniejszy przebieg podczas ciąży i menopauzy. Farmakologicznie można wywołać sztucznie taki stan, ale tylko raz na jakiś czas i maksymalnie na kilka miesięcy.

Antykoncepcja hormonalna

Podczas zażywania antykoncepcji krwawienie jest spowodowane odstawieniem hormonów, przez co komórki endometriów migrują w mniejszym stopniu, a sama miesiączka przy endometriozie przebiega spokojniej.

Leczenie operacyjne

Endometrioza często stymuluje powstawanie torbieli, np. na jajnikach. W takich przypadkach sprawdza się głównie leczenie operacyjnie.

Suplementacja enzymami

To stosunkowo nowy pomysł na walkę z endometriozą, ale zbiera pozytywne opinie od pacjentów. Pomocna jest serrapeptaza, czyli naturalny enzym proteolityczny, bez problemu dostępny na rynku. Przede wszystkim działa przeciwbólowo (zmniejsza stężenie amin przewodzących ból) oraz przeciwzapalnie (blokuje wydzielanie mediatorów zapalenia, zmniejsza wysięk i stymuluje wchłanianie). Dodatkowo przyspiesza regenerację tkanek, zapobiega gromadzeniu się płynów i działa antyoksydacyjnie. Dokuczliwe skutki endometriozy likwiduje na kilka sposobów. Pacjenci podkreślają, że obraz USG jamy brzusznej wygląda znacznie lepiej podczas stosowania serrapeptazy. Torbiele często zmniejszają się, a dokuczliwy ból pojawia się dużo rzadziej. Przy okazji sam organizm dobrze znosi taki rodzaj suplementacji – serrapeptaza to enzym, a nie hormon, więc nie rozregulowuje gospodarki.

Endometrioza to nie wyrok! Wystarczy uzbroić się w odpowiednią wiedzę, by przetrwanie tej przypadłości stało się dużo prostsze. ❅

Podziel się wiedzą!