Duchowe oblicze Bali

Podziel się wiedzą!

 Indonezja,  kraj  położony w południowo-wschodniej Azji, kojarzony jest głównie z wyspą Bali. Jaką magię skrywa jej duchowe oblicze?

 Wyspa ma około 145 km długości, 80 km szerokości  i stanowi dom dla około 4 milionów Balijczyków. Choć jest jedną z mniejszych wysp 17 tysięcznego archipelagu, cieszy się największą popularnością już od wielu lat. Z roku na rok przybywa na niej turystów, a także atrakcji turystycznych. 

Bali przyciąga nie tylko zabytkami, ale przede wszystkim kulturą i tradycją. Nazywana  jest  wyspą  bóstw i demonów, a także wyspą świątyń. Bali,  jak  i  cała  Indonezja, charakteryzuje się ciepłym klimatem, pięknymi krajobrazami, oryginalnym jedzeniem,  tropikalną  przyrodą i fascynującą kulturą, którą stanowi  m.in. dominująca na wyspie religia – hinduizm.  Charakteryzuje  się połączeniem elementów buddyzmu oraz animizmu. Balijczycy wierzą w trójcę bogów – Brahmę, Shivę oraz Winszu, ale także w różne bóstwa, duchy i demony. Religia w Indonezji jest wszechobecna w życiu mieszkańców. Na Bali typowe hinduistyczne świątynie można spotkać na każdym kroku – na posesjach, w polach ryżowych, w jaskiniach, czy na okolicznych wulkanach. Ceremonie duchowne to widok codzienny. Co rano Balijczycy w hołdzie dobrym duchom wystawiają dary w postaci bambusowego koszyczka z ziarnami ryżu, płatkami kwiatów, cukierkami oraz pachnącym kadzidełkiem. Kolorowe podarki można spotkać przy każdym domu, świątyni, a także w samochodach czy na skuterach. Podczas tego rytuału mieszkańcy proszą o pomyślność na cały dzień. 

Wśród wszystkich świątecznych dni balijskich, najważniejszym jest dzień Nyepi. Co to takiego? Dosyć charakterystyczny nowy rok, mający miejsce w połowie marca (zależnie od faz księżyca), podczas którego na wyspie panuje kompletna pustka i cisza. Balijczycy przygotowują się do tego święta już na miesiąc wcześniej, budują ogromne kukły zwane Ogoh-Ogoh przedstawiające postacie różnorodnych demonów. Na dzień przed Dniem Ciszy, Nyepi, odbywają się liczne ceremonie oraz parady Ogoh- Ogoh kończące się ich spaleniem kukieł. W jakim celu? Na znak oczyszczenia wyspy ze złej energii oraz dobrobytu w rozpoczynającym się nowym roku. Wszystkiemu towarzyszy tradycyjna muzyka indonezyjska, gamelan, oraz ogromny hałas pomagający w przepędzaniu duchów. Od tej pory wyspa zamienia się w „martwą”. Mieszkańcy chowają się w domach, zasłaniając okna i gasząc światła. Turyści nie mogą opuszczać swoich hoteli, zamknięte są wszystkie instytucje tj. szkoły, urzędy, sklepy, restauracje, a nawet międzynarodowe lotnisko. Nie działa komunikacja miejska, na ulicach nie ma samochodów i motocykli. Gdzieniegdzie odłączany jest także prąd. W tym dniu zabronione są również wszelkie przyjemności. Wszystko to związane jest ze starą legendą, która mówi, że jest to dzień w którym złe duchy nawiedzają wyspę. Jeśli uznają, że wyspa jest niezamieszkana dadzą jej spokój na cały kolejny rok.  Nyepi, balijski nowy rok, zdziwił niejednego turystę. To wyjątkowo spokojny i szczególny dzień dla mieszkańców. To dzień przeznaczony dla rodziny, skupiający się na modlitwie oraz medytacji. 

Wybierając się w marcu na wakacje do Indonezji warto pamiętać o tym święcie, bo to niezapomniane przeżycie.

Podziel się wiedzą!