Duchowe oblicze Bali

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 Indonezja,  kraj  położony w południowo-wschodniej Azji, kojarzony jest głównie z wyspą Bali. Jaką magię skrywa jej duchowe oblicze?

 Wyspa ma około 145 km długości, 80 km szerokości  i stanowi dom dla około 4 milionów Balijczyków. Choć jest jedną z mniejszych wysp 17 tysięcznego archipelagu, cieszy się największą popularnością już od wielu lat. Z roku na rok przybywa na niej turystów, a także atrakcji turystycznych. 

Bali przyciąga nie tylko zabytkami, ale przede wszystkim kulturą i tradycją. Nazywana  jest  wyspą  bóstw i demonów, a także wyspą świątyń. Bali,  jak  i  cała  Indonezja, charakteryzuje się ciepłym klimatem, pięknymi krajobrazami, oryginalnym jedzeniem,  tropikalną  przyrodą i fascynującą kulturą, którą stanowi  m.in. dominująca na wyspie religia – hinduizm.  Charakteryzuje  się połączeniem elementów buddyzmu oraz animizmu. Balijczycy wierzą w trójcę bogów – Brahmę, Shivę oraz Winszu, ale także w różne bóstwa, duchy i demony. Religia w Indonezji jest wszechobecna w życiu mieszkańców. Na Bali typowe hinduistyczne świątynie można spotkać na każdym kroku – na posesjach, w polach ryżowych, w jaskiniach, czy na okolicznych wulkanach. Ceremonie duchowne to widok codzienny. Co rano Balijczycy w hołdzie dobrym duchom wystawiają dary w postaci bambusowego koszyczka z ziarnami ryżu, płatkami kwiatów, cukierkami oraz pachnącym kadzidełkiem. Kolorowe podarki można spotkać przy każdym domu, świątyni, a także w samochodach czy na skuterach. Podczas tego rytuału mieszkańcy proszą o pomyślność na cały dzień. 

Wśród wszystkich świątecznych dni balijskich, najważniejszym jest dzień Nyepi. Co to takiego? Dosyć charakterystyczny nowy rok, mający miejsce w połowie marca (zależnie od faz księżyca), podczas którego na wyspie panuje kompletna pustka i cisza. Balijczycy przygotowują się do tego święta już na miesiąc wcześniej, budują ogromne kukły zwane Ogoh-Ogoh przedstawiające postacie różnorodnych demonów. Na dzień przed Dniem Ciszy, Nyepi, odbywają się liczne ceremonie oraz parady Ogoh- Ogoh kończące się ich spaleniem kukieł. W jakim celu? Na znak oczyszczenia wyspy ze złej energii oraz dobrobytu w rozpoczynającym się nowym roku. Wszystkiemu towarzyszy tradycyjna muzyka indonezyjska, gamelan, oraz ogromny hałas pomagający w przepędzaniu duchów. Od tej pory wyspa zamienia się w „martwą”. Mieszkańcy chowają się w domach, zasłaniając okna i gasząc światła. Turyści nie mogą opuszczać swoich hoteli, zamknięte są wszystkie instytucje tj. szkoły, urzędy, sklepy, restauracje, a nawet międzynarodowe lotnisko. Nie działa komunikacja miejska, na ulicach nie ma samochodów i motocykli. Gdzieniegdzie odłączany jest także prąd. W tym dniu zabronione są również wszelkie przyjemności. Wszystko to związane jest ze starą legendą, która mówi, że jest to dzień w którym złe duchy nawiedzają wyspę. Jeśli uznają, że wyspa jest niezamieszkana dadzą jej spokój na cały kolejny rok.  Nyepi, balijski nowy rok, zdziwił niejednego turystę. To wyjątkowo spokojny i szczególny dzień dla mieszkańców. To dzień przeznaczony dla rodziny, skupiający się na modlitwie oraz medytacji. 

Wybierając się w marcu na wakacje do Indonezji warto pamiętać o tym święcie, bo to niezapomniane przeżycie.

Podziel się wiedzą!