Domowa Apteczka Część 3: na wczasach

Podziel się wiedzą!

Domowa apteczka w szczególności może przydać się podczas wyjazdu wakacyjnego, wtedy łatwo o wiele niespodziewanych zdarzeń. W takim razie co ze sobą zabrać?

Zatrucia

Wyjazdy wakacyjne grożą ryzykiem zatrucia. Biegunki i wymioty potrafią skutecznie uprzykrzyć każde wczasy. Problemy najczęściej wywołują wirusy oraz toksyny bakterii i grzybów, dlatego warto zaopatrzyć domową apteczkę na wypadek „rewolucji żołądkowych”. Pytanie tylko w co? Popularny jest węgiel leczniczy – wiąże toksyny oraz zmniejsza podrażnienie błony śluzowej żołądka. Najlepiej sprawdza się w przypadku zatruć pokarmowych. Na ostre wymioty czy biegunki polecane są również preparaty oparte na wolinianie, nifuroksazydzie lub diosmektycie. Ten ostatni nie hamuje perystaltyki jelit oraz powleka je ochronną warstwą. Przy tym absorbuje toksyny, wirusy oraz bakterie, dzięki czemu drobnoustroje szybciej zostają usunięte z organizmu. Bakteryjne zatrucia pokarmowe przeważnie są powodowane przez gronkowce, enterokoki oraz pałeczki, np. Salmonelii czy Shigelli. „Rewolucje żołądkowe” rzadko wymagają konsultacji ze specjalistą i zazwyczaj zaczynają wyraźnie ustępować po kilku dniach. Jeśli tak się nie dzieje, konieczna będzie wizyta u lekarza, ponieważ niektóre zatrucia są niebezpieczne dla zdrowia. Tak jest np. przy zakażeniu pałeczką jadu kiełbasianego. 

Opatrunek hydrożelowy na oparzenia

Intensywne słońce może wyrządzić wiele szkód. Zazwyczaj odruchowo wiele osób sięga po łagodzącą maść aloesową, ale tak naprawdę obecnie można znaleźć znacznie skuteczniejsze produkty, choćby nowoczesny opatrunek wykonany z hydrożelu. Idealnie sprawdza się w przypadku oparzeń słonecznych z kilku powodów. Przede wszystkim jest w pełni sterylny, przyjemnie chłodzi i wyraźnie przyspiesza regenerację naskórka po „przeholowaniu” na słońcu. Utrzymuje odpowiednią wilgotność na powierzchni zaczerwienionej skóry, zapewniając przy tym wymianę gazową. Maści tracą sterylność w momenciu użycia, a chłód z reguły zapewniają tylko do momentu wchłonięcia i chwilę po – w przeciwieństwie do hydrożelowego opatrunku. Tak opatrzone oparzenie słoneczne szybciej się goi, a sam opatrunek nie tylko świetnie przylega, ale również nie przykleja się do rany – dzięki temu jego wymiana jest zupełnie bezbolesna i szybciej można powrócić do ponownych kąpieli słonecznych.

Plastry na odciski i obtarcia

Wakacyjny wyjazd często wiąże się z dalszymi lub bliższymi wędrówkami, a to niesie ze sobą ryzyko obtarć, szczególnie w przypadku nowych butów. Właśnie dlatego w apteczce powinny znaleźć się również plastry na wszelki wypadek. W aptece można znaleźć różne rodzaje, dedykowane pęcherzom i odciskom. Oprócz typowych plastrów są też specjalne maści oraz opatrunki na obtarcia w spray’u. Niektóre plastry mogą być dodatkowo nasączone płynem, np. kwasem salicylowym. Na wakacyjne wędrówki jak znalazł

Z tak wyposażoną apteczką nieprzyjemne niespodzianki na wczasach przestaną zagrażać!  ✸

Podziel się wiedzą!